68 Kuşağı Çankaya’da

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın bir döneme damgasını vuran Denizler ve 68 Kuşağının öyküsünü, bilinmeyen yönleriyle “Bir Avuçtular, Deniz Oldular ” sergisine bu defa gün ışığına çıkarıyor.

Çankaya Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi işbirliği ile , 7 Kasım-28 Kasım 2013 tarihleri arasında Çağdaş Sanatlar Merkezi “hüzünlü” bir sergiye ev sahipliği yapacak.

Sergide Gezmiş Ailesi’nin özenle sakladığı ve ilk kez bu sergi için çıkardığı Deniz’in eşyaları arasında, anılara kazınan fotoğrafındaki yeşil parkası, idama giderken ayağında bulunan postalı ile okul kitapları, arkadaşlarına ve ailesine yazdığı özel mektupların orjinalleri, Gezmiş’in çocukken mahalle arkadaşlarıyla çektirdiği fotoğrafları ve okuduğu kitaplar da bulunuyor.

23 Yaşında idam edilen Gezmiş’ in yoldaşı Hüseyin İnan’ın ise idamından sonra üzerinden kesilerek çıkartılan kazağı, “babam beni lastik ayakkabıyla gördüğünde üzülmesin. Ayakkabılarım cezaevinde kaldı” diyerek babasına haber gönderdiği, idama giderken ayağındaki lastik ayakkabıları, kitapları, çok sevdiği fotoğraf makinesi ve idamından sonra cebinden çıkan 19 lira 35 kuruş parası da sergiyi gezenleri hüzünlendirecek eşyalar arasında.

Yusuf Aslan’ın ise ilk kez sergilenecek fotoğrafları ve ailesine yazdığı son mektubu ile sergide yerini alıyor.

THKO kurucularından ve devrimci gençlik önderlerinden  Sinan Cemgil’in Kitapları, notları da. da yer alacak.

Üç Fidanın, 68 kuşağının ve tüm devrim şehitlerinin anısına düzenlenen sergide ,  68 kuşağının miting ve eylem fotoğrafları, Denizlerin yakalanma, mahkeme ve idam süreçlerini anlatan haberlerin yer aldığı dönemin gazeteleri ile afişler de yer alıyor. Yine Sanatçı Bedri Baykam’ın Denizler ve 68’lilerin eylemlerini konu aldığı 23 tablosu da yer alıyor.

Yer     : Çağdaş Sanatlar Merkezi A-B-C Galeri