Bilgi Sinema, bir bağımsız sanatçı kolektifi tarafından Kadıköy/Yeldeğirmeni’nde yeni açılan Köşe adlı performans mekanında etkinliklerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Sinema perdesinde deneyimlenmesi gerekildiği düşünülen filmlerin gösterileceği ‘Bilgi Sinema Günleri’ kapsamında Ekim ayının son cumartesi günü Jean-Luc Godard’ın kült bilimkurgu filmi Alphaville (1965) gösterilecek.

 

Alphaville Filmi

Amerikalı özel dedektif Lemmy Caution, başka bir gezegendeki baskıyla yönetilen bir ülkenin başkenti Alphaville’e gelir. Amacı ülkenin başkanına suikast düzenlemektir. Alpha 60 isimli başkan aslında insan benzeri bir robottan başka bir şey değildir.Ne var ki Lemmy olaylar esnasında çekici bir kadın olan Natacha’yla tanışıp aşık olur. Güze kadın, Alpha 60’ı tasarlayan bilimadamının kızıdır. Dolayısıyla Lemmy’nin görevi önündeki en büyük engen bu kızla yaşadığı ilişki oluverir. Yeni Dalga’nın öncülerinden olan yönetmen Godard, adeta eski Fransız avantür filmlerinden ödünç oldığı karakterleri ve karanlık film atmosferi ile tüm özel efektlerden arınmış deneysel, ‘kara film’ türünden izler taşıyan bir bilimkurguya imza atıyor.

 

Gösterim için hazırlanan ve bilet ile birlikte sunulacak olan kitapçıkta, Doxa’nın 2. sayısında (Norgunk Yayınevi, 2006) yer alan Işıl Baysan Serim’in Işıkla Yazılmış Kent Alfa’dan Hiçliğin Kentine Yolculuk “Alphaville: Lemmy Caution’ın Tuhaf Hikayesi, Jean-Luc Godard, 1965¨ adlı yazısı ile Ufuk Üsterman’ın 1986 yılında …Ve Sinema dergisinin üçüncü sayısında yayınlanan “Jean Luc ”Goodart”ın Alphaville filminden bazı okumalar…..” adlı yazısı yer alacaktır.

Film öncesinde Işıl Baysan Serim, film hakkında ufak bir konuşma gerçekleştirecektir.

Tarih: 25 Ekim, 2014 Cumartesi / 20:00
Etkinlik Mekanı: Kadıköy, Köşe – Uzun Hafız Sokak 57/A