Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası
Sascha Goetzel şef
Maxim Vengerov keman

29 Haziran Cumartesi, 20:00, Aya İrini Müzesi.

Mikhail Glinka
Ruslan ve Ludmila Uvertürü

Antonin Dvorak
Keman Konçertosu, La minör, Op. 53

Richard Strauss
Böyle Buyurdu Zerdüşt

Ara dahil 90’ sürer.

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın sürekli orkestrasıdır.

Uzun yıllardır müzik dünyasının zirvesindeki Maxim Vengerov, birkaç yıllığına ara verdiği solistlik kariyerine geçen yıl döndüğünde konser salonlarında büyük heyecan ve sevinçle karşılandı. Sanatçı, festivalin konuğu olarak karizmatik şef Sascha Goetzel yönetiminde Türkiye’nin en iyi senfonik topluluğu Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın eşliğinde kapanış konserine imzasını atacak.

Keman çalmaya beş yaşında başlayan ve Grammy dahil pek çok prestijli ödül kazanan Maxim Vengerov dünyanın en önemli orkestraları eşliğinde tüm önemli müzik merkezlerinde çaldı ve keman repertuarının en büyük eserlerini kaydetti.

Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden kabul edilen Vengerov, yaratıcılığını ifade etmenin yeni yollarını aramayı hep sürdürdü; akıl hocası Mstislav Rostropovich’in izinden giderek duyarlılığını ve mükemmel müzisyenliğini şeflik alanında da kullandı. Sanatçı Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası, Verbier Festival Orkestrası, Bergen Filarmoni, Krakow Sinfonietta gibi önemli orkestraları yönetmekte.

Müzikal dehanın sınırlarını zorlamaktan hoşlanan Vengerov farklı müzik stillerine ilgi duymakta, barok, caz ve rock müzikten de esinlenmekte. Çeşitli sosyal projelere de öncülük eden Maxim Vengerov, 1997 yılında UNICEF İyi Niyet Elçisi seçilen ilk klasik müzik sanatçısı oldu. Bu konserde Vengerov’a Lang Lang, Renée Fleming, Juan Diego Florez, Hilary Hahn gibi ünlü solistlerle konserler veren BİFO eşlik edecek. Müzik Festivali yine görkemli bir konserle kapanıyor.

Sanatçı Videosu