BFF İstanbul 2013, Blonde Redhead konseri ile başlıyor.

90’ların ortalarından bu yana yayınladıkları her albümle yenilenmeyi prensip edinen indie/alternatif rock grubu “Blonde Redhead”, BFF 2013 kapsamında İstanbul’a geliyor! Uzun zamandır Türkiye’ye gelmesi beklenen üçlü, 14 Eylül 2013 Cumartesi günü KüçükÇiftlik Park’ta müzik severlerle buluşacak.

BLONDE REDHEAD

Grup 1990’ların başlarında Japon sanat öğrencisi Kazu Makino ve İtalyan ikiz kardeşler Simone Pace & Amedeo Pace tarafından New York’ta kuruldu.

Gürültüyü ‘gayet kırılgan’ bir şey olarak ele alan ve müziklerinin ana iskeleti haline getiren Blonde Redhead, 90’ların ortalarından bu yana, yayınladıkları her albümle yenilenmeyi baş prensipleri haline getirmiş bir ekip. İtalyan ikizler Amedeo ve Simone Pace’in Japon sanat öğrencisi Kazu Makino’yla New York’ta kurdukları üçlü, özellikle 90’ların önemli indie rock label’larından Touch & Go’dan yayınlanan ‘Fake Can Be Just As Good’ ve ‘In an Expression of the Inexpressible’ albümleriyle Sonic Youth gibi art-rock ve DNA gibi avant-noise ekiplerinin kaotik, duygusal ve duyarlı sanatsallıklarıyla karşılaştırılmıştı. 4AD’ye geçiş yaptıkları ‘Misery is a Butterfly’ albümü de üçlünün şarkı formuna ve elektronik öğelerle daha da yaklaştığı, hülyasal sound’larının zirve yaptığı bir dönemin başlangıcını işaretliyordu.

2010 yılında 4AD’den çıkan üçüncü albümleri ‘Penny Sparkle’ ise, üçlünün rüya aleminden seslenen dream-pop sound’larının daha da sadeleşip elektronik sulara meylettiği bir albüm. Grubun elektronik dünyayla olan yakınlaşması, şarkıcı Kazu Makino’nu son dönemlerde ses getiren, Prefuse 73’ün ‘We Go Our Own Way’i ve 2012’nin en sevilen parçalarından Nosaj Thing’in ‘Eclipse/Blue’su gibi ortak çalışmalarla da kendini belli ediyor. Grubun her albümde yeni deneylere yelken açan sonik maceraperestliği, en büyük ilham kaynakları olan ‘duygular’ üzerinden şekilleniyor. Bu duyguları nasıl ifade etmeyi seçtikleri ise, izleyecekleri yeni sonik rotaları belirliyor.