Berlin Filarmoni Orkestrası Barkovizyonla Canlı Yayın!
 
 
Pera Müzesi ve Berliner Philharmoniker
işbirliğiyle
 
Dünyanın en önemli orkestralarından biri olan Berlin Filarmoni Orkestrasını, dünyanın ilk sanal konser salonu Digital Concert Hall üzerinden İstanbul’a getiriyoruz! Bu eşsiz format ile internet üzerinden toplam 10 seçilmiş konseri, Pera Müzesi’nin konser salonuna taşıyacağız. Mahler, Schuman, Schostakowitsch, Bach ve Mozart gibi bestecilerinin eserleri, canlı olarak sinema perdesinde izlenebilecek.
 
6.12.2013 tarihinde orkestrayı Gustavo Dudamel yönetiyor. Claudia Abbado, Daniel Barenboim ve Simon Rattle’i rehberleri olarak niteleyen Dudamel, disiplin ve yoğun duyguyla harmanlanmış üslubuyla Igor Stravinsky (Süit No. 1 ve Süit No. 2), Franz Schubert (Senfoni No. 4, Do Minör D 417) ve Ludwig van Beethoven’in (Senfoni No.4, Si Majör op.60) eserlerini yorumlayacak ve dinleyicileri ‘polka’, ‘galop’ ve ‘oda müziği’ ses ve tempoları arasında gidip gelen bir duygu seline doğru yola çıkaracak.
 
Konser
06.12.2013, saat 20.30 
Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No: 65
Tepebaşı – İstanbul
Giriş serbesttir.
 
 
Seslendirilecek eser hakkında konserden önce Sabri Tuluğ Tırpan bilgilendirici bir giriş konuşması yapacaktır.
 
21. Ankara Film Festivali’nde Büyük Oyun filmi ile en iyi müzik ödülüne layık görülen Sabri Tuluğ Tırpan’ın tını dünyasının temellerini batı müziği geleneği, amerikan cazı ve müzikalleri, film müzikleri, Türk ve Balkan folklörü oluşturur. 
 
Bu tarz cümbüşü doğaçlamalarında ve senfonik eserlerinde birlikte nefes alır. Freies Wort eleştirmeni Klaus Morgenstern’in “Akarcasına yorumladığı son derece zarif ve enerji dolu Mozart yorumu ile seyirciyi büyüledikten sonra, konseri kendi eseri Reflections’ın nefes kesen bir yorumu ile bitirdi.” sözleri ile övdüğü Tuluğ Tırpan, 1970 yılında İstanbul’da doğdu. 
 
Bilkent Üniversitesi’nin ardından Viyana Konservatuarı ve Viyana Akademisi’nde piyano, kompozisyon ve oda müziği eğitimi aldı. 2007 yılında bestelediği Mevlana Senfonik Şiiri ile eleştirmenlerden, “Sıradışı, nefes kesen ve 2007 yılının en dikkate değer eseri” övgüsünü alan Tuluğ Tırpan, Performing Arts Studios of Vienna’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. 
 
Eserleri Vienna Classical Players, Amsterdam Metropol Orkestrası, İzDSO, IDSO, Bursa Devlet Senfoni, Aşkın Ensemble, Prag Filarmoni Orkestrası, Wiener Jeunesse Orkestrası, Voralberg Senfoni Orkestrası, Makam Yaylı Sazlar Orkestrası, İzDOB (Viyana’da Mare Nostrum), Antalya Fazıl Say Piyano Festivali, Feldkirch Festivali, Klagenfurt Festivali, Jeunesse Bach 2000 (Viyana), Turkey Now 2008 (Amsterdam ve Rotterdam), Miles Davis Festivali (Polonya), Pecs Festivali(Macaristan), Silver Bay (USA) festivallerinde seslendirilmiştir. 
 
En yeni projeleri, Gaia Senfonisi (2008), Ne Dersin Azizim? (2009), 1. Piyano Konçertosu (2010), My Green Color (2010), Tango Macabre (2010), 2011 sezonunda ilk çalınışını İzDSO ve İzDOB’un birlikte gerçekleştirdiği Kahraman Türk Kadınları Oratoryosu, Ah Tamar bale müziği (2012), Coltrane/Liszt solo piyano projesi ile obua, klarinet, fagot, korno ve piyano için “Mavi Sürgün I” (2012)’dir. 
 
My Red Color ve My Green Color’ın ardından renkler serisini My Blue Color ile 2012 yılında noktalayan Tuluğ Tırpan, 2012 Mart ayında Cihat Aşkın ile Beethoven’ın tüm piyano ve Keman sonatlarını yorumladı. Sanatçı Trilok Gurtu’nun Nisan 2013’de Moosicus records sirketinden tum dunyada piyasaya çıkan Spellbound albümünde yorumcu olarak yer aldı.