25 Haziran, 12.00-16.00

SALT Galata

 

Futurefarmers sanatçı kolektifinden Amy Franceschini ve Martin Lundberg, 25 Haziran Cumartesi günü SALT Galata’da, katılıma açık bir ekmek yapım atölyesi gerçekleştirecek.

 

Atölye için Futurefarmers tarafından dönüştürülen bir ekmek fırını SALT Galata’nın terasına yerleştirildi. Fırın, Neolokal iş birliğiyle, katılımcıların ekmek yapımına ilgilerini geliştirebilecekleri bir müşterek kaynak olarak işletilecek. Neolokal’in yanı sıra Murat Demirtaş ile Kök Projekt, atölyenin yerel ortakları olarak programa eşlik ederek pişirme eylemi ve metaforu etrafında tohum mirası ve gıda üretimi konularını ele alacak.

 

Hamuru doğal yollarla kabartıp odun ateşinde ekmek pişirmek, özgür irade, toprağın kullanımı ve insan ile çevresinin uyumlu varoluşuna dair kültür ögeleriyle kurduğumuz ilişkilerle alakalıdır. Bu çerçevede, fırının ilerleyen dönemlerde kullanımı, çeşitli ilgi ve tartışmalara zemin oluşturacak. Bu alan ayrıca, atalık tohumlar taşıyan bir yelkenliyle yapılan ve 2017’de İstanbul’da sonlanacak olan Tohum Yolculuğu* projesinin iş birlikçilerini buluşturacak.

 

Futurefarmers, ekmek fırının bacasından çıkan dumanla İstanbul’a Tohum Yolculuğu’nu duyuracak. Yeryüzünün esas tohumlayıcısı olan rüzgâr aracılığıyla Johan Swärd’in “Tohumları saklamak için müzeye ihtiyacımız yok, asıl istediğimiz onları toprakta yetiştirmek” mesajı paylaşılacak.

 

Atölye dili Türkçe ve İngilizce’dir.

SALT Galata’daki Beraber Yoğurmak atölyesi, 2017 yılı sonuna dek çeşitli grupları bir araya getirerek diyalog geliştirmeyi amaçlayan Tohum Yolculuğu kapsamındaki ilk programdır.