Çocuğunuz size eşcinsel, biseksüel

veya trans olduğunu açıklarsa ne olur?

 

Çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne – babanın hikayelerini seyirciye taşıyan “Benim Çocuğum”, Ocak 2013’te tamamlandı. Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, 82 dakikalık uzun metraj belgeselde muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

Benim Çocuğum,çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiyeli bir grup anne ve babaya odaklanarak, bu cesur ve ilham veren ebeveynlerin hikayelerini seyirciye taşıyan uzun metraj bir belgesel. İzleyiciyi İstanbul’daki beş eve götüren belgeselde, LGBT bireylerin aileleri kendi ebeveynlik deneyimlerini, çocuklarının büyüme ve kendilerine açılma dönemlerini, bu süreçle baş ederken geçtikleri zorlu yolları, kendi aileleriyle bu durumu nasıl paylaştıklarını ve ebeveyn olmanın neler gerektirdiğini yeniden öğrendikleri süreçleri anlatıyorlar.

Aktardıkları deneyimler inkar, travma, çaresizlik, korku, utanma, kabullenme ve yeniden doğma gibi temalarda ortaklaşıyor. Kendilerini bu deneyime hazırlayacak hiçbir şeye sahip olmadıklarından bahsediyorlar. Ne ebeveynlikle ilgili kılavuzların herhangi birinin, ne büyüklerinden kendilerine aktarılanların, ne de okullarda gördükleri eğitimin LGBT bir çocuğun ebeveyni olmanın nasıl birşey olabileceğine değinmediğini ifade ediyorlar.

FİLMİN KÜNYESİ:

Yönetmen:Can Candan

Yapım:Surela Film

Yapımcılar:Can Candan, Ayşe Çetinbaş, Gökçe İnce

Ortak Yapımcı: H. Metehan Özkan

Görüntü Yönetmeni:Oğuz Yenen

Ses: Öğünç Hatipoğlu

Kurgu:Gökçe İnce

Yardımcı Yönetmen: Boysan Yakar

Danışmanlar: H. Metehan Özkan, Mehmet Tarhan

Fimdeki Ana Karakterler: (Anne Babalar) Ömer Ceylan, Şule Ceylan, Günseli Dum, Pınar Özer, Sema Yakar, Nilgül Yalçınoğlu, Zeki Yalçınoğlu. (Aktivistler) H. Metehan Özkan, Mehmet Tarhan

AİLELER VE LİSTAG (LGBT Aileleri İstanbul Grubu)                  

Ocak 2008’de Lambdaİstanbul LGBT Dayanışma Derneği çatısı altında bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ebeveynin bir araya gelmesiyle ilk filizlerini atan LİSTAG, çocukları LGBT  (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) olan anne babalar ve aile yakınları için çalışan bir dayanışma ve destek grubudur.

Her hafta gruba yeni katılan bireylerle tanıştıkları ve etkinliklerini planladıkları toplantılar ve ayda bir kez de LGBT bireylerinin aileleriyle bir araya geldikleri yemekler düzenleyen LİSTAG her ayın ilk perşembesi Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği’nin (CETAD) gönüllü psikiyatrları ve psikologlarıyla bir araya gelip, biyolojik cinsiyet, cinsel kimlik, cinsel yönelim, cinsel rol ve davranış, toplumsal cinsiyet gibi kavramlar üzerine tartıştıkları toplantılar gerçekleştiriyor.

Her ayın üçüncü cumartesi Lambda Kültür Merkezi’nde “açılma” toplantılarına katılan aileler aynı zamanda toplumda görünürlük kazanabilmek amacıyla çeşitli sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin düzenlediği panel ve söyleşilerde yer alıyor. 2008’den beri Onur Haftası Yürüyüşleri’nde en çok dikkat çeken gruplardan biri olan LİSTAG üyeleri İtalya’daki AGEDO, Almanya’daki BEFAH, İngiltere’deki FFLAG ve İspanya’daki AMGYL ile ortak toplantılar düzenliyor.

Aile kavramını yeniden tanımlamak…

Geleneksel aile kavramına alternatif bir yaklaşım sunan LİSTAG’da örgütlü anne-babalar, bocalayarak, kabullenerek, çaba harcayarak, yeniden keşfederek ama en önemlisi “karşılıksız severek” kan, toprak bağı gibi yollarla gelen geleneksel aile kodlarını sorgulamayı başardı.

Yarattıkları bu yeni aile kavramını, Judith Buttler’ın “performatif” (edimsel) kavramına gönderme yapan “emek harcayınca hayat bulan aile” olarak tanımlamak mümkün. Katıldıkları her toplantıda ve yürüyüşte LGBT çocuklarının yanında durarak “başka bir aile mümkün” ve “çocuğumun yanındayım!” mesajlarını veren LİSTAG’lı evebeynler, eşcinselliğin, biseksüelliğin ve translığın bir hastalık veya bir sapkınlık olmadığını, onların dünyada yalnız olmadıkları göstermekle kalmayıp ulaştıkları sayısız aileye de can simidi oldular.