Filiz Pazar, yeni sergisinde izleyiciyle eserleri aracılığıyla bir sohbet başlatıyor ve onları  kimlikleri sorgulamaya davet ediyor. Bir eserinde kendi fotoğrafımın bulunduğu resme “Ce n’est pas moi”  (Bu ben değilim) altyazısı yazarak René Magritte’in “Bu bir pipo değildir” adlı eserine gönderme yapıyor.

 

Filiz Pazar sergisinin ana fikrini  “Bu resimlerin odağında ben varmış gibi gözüksem de  asıl amacım izleyiciyi düşünmeye yönlendirmek, benim resimlerimde izleyicinin resimle sohbeti gizlidir. Resme basit sorularla bakar, “Ben kimim?” “Bununla neyi anlatıyor?” “Ne demek istemiş?” “Ben  bu  kadını nerden  tanıyorum?” İzleyiciyi kendi dünyasında gezdiren eserlerimde her resimde bir başka kadını anlatıyorum. Resimlerimi kıyıda  köşede kuytularda  beslenen  aşklara ve  ayrılıklara  adadım.”  diyerek  ifade ediyor.

 

Eserlerinde bireyin iç dünyasına yönelmeyi tercih eden Filiz Pazar kendine özgü bir teknikle kafasındakileri tuvale yansıtıyor. Kendi oto portrelerini resimlerin merkezine yerleştirip onları dönüştürerek kimlikleri ters yüz ediyor.

 

Sergi 18 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında Schneidertempel Sanat Merkezi’nde izlenebilir.

Sergi ziyaret ; Çarşamba – Pazar 11:00 – 18:00, (Galeri Pazartesi – Salı kapalıdır)

Schneidertempel Sanat Merkezi ; Bankalar Cad. Felek Sk. No:1 Karaköy -İstanbul

Tel: 0 212 249 01 50

www.schneidertempel.com