Bazıları Siyah Sever 
 
Murathan Mungan’dan Perihan Mağden’e, Ayşe Kulin’den Mehmet Murat Somer’e kadar pekçok yazarın temsilciliğini yapmış olan Barbaros Altuğ 2010-2013 yılları arasında Taraf gazetesi, Dipnot tablet dergisi ve Medyaradar internet sitesinden yayınlanan yazılarını bir kitapta topladı. Yazar Ayşe Arman’la yaptığı röportaj sonrası Perihan Mağden ile yollarını ayırdı. Altuğ, kaleminin kıvraklığı ve cesaretiyle tanınıyor. Bu kitapta bir araya gelen yazıları edebiyat zevki, görgü, tatlı dedikodu ve hayat bilgisini bir araya getiriyor. Satırlarının arasında Jeanette Winterson’dan Ayşe Kulin’e, James Baldwin’den Paul Auster’a pek çok yazar gezinirken Altuğ bizi Londra, New York, Paris, Delhi, Berlin ve diğer sevdiği şehirlerde de gezdiriyor. 
 
“Ankarada okuduğum yıllara götürüyor bir tweet. Adanalı bir arkadaşımdan ilk kez duyduğum bir şarkı: Saçlarına Yıldız Düşmüş, Koparma Anne. Hiç duymadığım, sanki başka bir dilde söylenen bir şey. O kadar güzel ama o kadar ayrı ki benim o güne kadar gelen her şeyimden, güzel olduğunu söylemekten bile çekiniyorum. Hâlbuki bugüne kadar her satırını aklımda tutacağım şarkının.
 
Ahmet Kaya, şarkıyı söyleyen. Seneler geçtikçe kendine hayatımda usulca bir yer açıyor şarkıları; iyi huylu kediler gibi. Yavaşça sokuluyorlar aklıma ve uygun bir kuytu bulup uyumaya başlıyorlar orada. Ne zaman âşık olsam, yurtdışında uzun süre yaşasam, kötü bir haber alsam, kendi başıma kalsam ben fark etmeden saklandıkları yerden çıkıp yaralarımı iyi ediyorlar.”
 
Kitaptan
 
 
Sayfa Sayısı: 288
Baskı Yılı: 2013
Dili: Türkçe
Yayınevi: Nar Kitap