Bebek Bakımı
 
Malum baharın gelmesiyle birlikte yavrulamalarda da artış şekillenmiş durumda, bu nedenle de çevremizde sıkça karşılaştığımız annesiz yavrular ve onların nasıl bir şekilde bakılması ile ilgili basit bilgiler vermeyi uygun gördüm.
 
Yeni doğmuş olan yavrular gerek annenin korkutulup uzaklaştırılması gerekse annenin bakamadığı yavruyu ayırması, onu beslememsi, taşırken düşürmesi ve daha sayamayacağım birçok sebepten dolayı yetim kalmış olan yavrular öncelikle sıcak tutulmalı. Sıcaklık bir termofor yardımıyla sağlanabilir ama çok sıcak yapıp  yavruya zarar vermemeli.
 
Veterinerinize danışıp ona uygun olarak piyasada bulunan yavru kedi ve köpekler için süt tozlarını yine onlar için özel olarak mevcut olan biberon yardımıyla besleyebilirsiniz. Mamayı kaynatılmış elimizi yakmayacak sıcaklıktaki suyla yapabilirsiniz. Eğer bunları bulma imkanınız yoksa laktozsuz süt damlalık veya bir enjektör yardımıyla ağzına yavaş bir şekilde verilebilir. Bu besleme iki satte bir tekrarlanmalıdır. Onların da insan bebeğinden pek farklı olmadıklarını aklımızdan çıkarmayalım.
 
Çişini ve kakasını yaptırmak da önemli. Normalde anne kedi yalayarak bunları yaptırır. Bu iş size düştüğü zaman bir parça pamuk ile poposuna ya da pipisine yumuşak bir şekilde dokunarak (annesi yalıyormuş gibi) yaptırabilirsiniz.
 
Kedi ve köpek yavruları doğduklarında gözleri kulakları kapalıdır bunlar bir hafta on gün içinde açılmaya başlarlar. Bu süreçte açılmadığı zaman bir problem var demektir. Böyle bir durumda mutlaka veterinerinize götürün.
 
Veteriner Hekim Nurhayat Selçuk