Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Gezi Parkı’na Topçu Kışlası yapılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı”na karşı yaptığı itiraz, İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi tarafından reddedildi.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu, Taksim Gezi Parkı’na yapılması planlanan Topçu Kışlası’na 27 Şubat’ta onay vermişti. Taksim Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği, 31 Mayıs’ta İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi’ne başvurarak, parktaki ağaçların kesilmeye başlandığı gerekçesiyle Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun “Topçu Kışlası yapılması” yönündeki kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemişti. 

Mahkeme de aynı gün “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın savunması alınıncaya veya yeni bir karar alınıncaya kadar” yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Bakanlık, alınan yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti. İtirazı değerlendiren İstanbul 6’ncı İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurma kararını yerinde görerek, itirazı oy çokluğuyla reddetti. Karara muhalefet eden mahkeme başkanının, bakanlığın itirazının yerinde olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 1 Haziran’da Bursa’da yaptığı açıklamada, “Mahkemenin (yürütmeyi durdurma) kararını doğrusu yerinde ve isabetli buluyorum. İdare, bu mahkeme kararına uymak zorundadır” ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar içinhttp://www.nediyor.com tıklayınız