2014 Altın Küre En İyi Film seçilen “12 Yıllık Esaret” Oscar’ın da favori filmlerinden.

Şİmdi de İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi (BAFTA) ödüllerinin bu yılki sahipleri belli oldu. “12 Years a Slave” en iyi film ödülünü kazanırken, filmin erkek oyuncusu Chiwetel Ejiofor en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

 

 

 Altın Küre En iyi film ödülü, 96 ödülü ve 116 adaylığı daha bulunan 12 Yıllık Esaret filmi ülkemizde de 24 Ocak’ta vizyona giriyor.

“12 Yıllık Esaret” filmi, bir adamın hayatta kalmak ve özgür olmak için yaşadığı inanılmaz ve gerçek hikâyeye odaklanıyor.

İç Savaş öncesi Amerika Birleşik Devletleri’nde ailesiyle birlikte özgür bir adam olarak yaşayan Solomon Northup (Chiwetel Ejiofor), köle olarak kaçırılır ve satılır. Solomon’u satın alan Edwin Epps (Michael Fassbender) zalim bir adam olmanın yanı sıra beklenmeyecek bir nezakete de sahiptir. Solomon sadece hayatta kalmak için değil aynı zamanda onuru için de yaşamaya çalışmaktadır. 12 yıl süren unutulmaz esareti sonrası Solomon, Kanadalı kölelik karşıtı Samuel Bass’le (Brad Pitt) ve özgürlüğüyle yeniden tanışır. Sonrasında ise tüm hayatı değişir.

12 Yıllık Esaret filminin başrollerinde yer alan Chiwetel Ejiofor (Talk to Me), Michael Fassbender (Shame), Benedict Cumberbatch (Star Trek into Darkness)’ın yanı sıra Paul Dono (Looper), Garret Dillahunt (No Country for Old Men), Paul Giamatti (Win Win), Scoot McNairy (Argo), Lupita Nyong’o ve Brad Pitt (World War Z) yer alıyor.

Steve McQueen’in (Hunger, Shame) yönetmenlik koltuğuna oturduğu, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner ve Bill Pohlad tarafından yapımı üstlenilen 12 Yıllık Esaret’in senaryosu ise John Ridley’ye ait.

Muhteşem bir sinematografiyle beyaz perdeye uyarlanan Afrika Amerikalı kölelerin en çok satan kitapları olan ve gerçekleri tüm çıplaklığıyla yansıtan 12 Yıllık Esaret bundan tam 160 yıl önce yazılmıştı. Afrika Amerikalıların unutulmuş, karanlık ve acılar içinde geçen senelerini tüm çıplaklığıyla gözler önüne serecek olan film, izleyenlerde de derin yaralar açacağa benziyor.

Northup’ın aniden kaybolan özgürlüğünü dokunaklı bir şekilde beyazperdeye taşıyan 12 Yıllık Esaret filminde; insanların birbirlerine dil, din, ırk ayrımı olmadan güzel ve kibar bakması gerektiği bir kez daha hatırlatılıyor. Müzisyen olan evli ve çocuklu Northup, New York’ta sakin hayatını yaşarken kaçırılıp köle tüccarı Freeman’e (Paul Giamatti) satılıyor. Louisiana’ya gönderilen, önce William Ford’a (Benedict Cumberbatch) ardından Edwin Epps’e (Michael Fassbender) satılan Northup, zorlu geçen köleliğinde, iki adamdan da çok farklı şeyler öğrenir. Her vazgeçme ve alışma kararından sonra ayağa kalkan Solomon, bir gün özgür olacağına yürekten inanır ve bu uğurda kendinden asla taviz vermeden yaşamaya devam eder. Özgürlük yıllar sonra Samuel Bass (Brad Pitt) sayesinde gelecektir.

Yönetmen McQueen, Hunger ve Shame gibi önemli işlere imza attıktan sonra, henüz kitabını okumadığı 12 Yıllık Esaret filmi için heyecanlanmaya başlamıştı. Amerika’da yaşanan köle skandalının henüz net bir şekilde beyazperdeye aktarılmadığını düşünen McQueen, bu filme duyduğu heyecanı gizlemiyor ve ekliyor “Ben kölelikle ilgili bir hikâye değil, gerçekleri anlatmak istedim. Bu duygumu paylaştığım eşim, seneler önce tüm Amerika’da çok ses getiren fakat artık unutulmuş olan Northup’ın anılarının olduğu kitabını getirdi. Soluksuz okuduğumu hatırlıyorum. Ailesinden ve hayatından koparılıp karanlık bir geleceğe sürüklenen, fakat sonunda tünelin ışığını bulacağına inanan bir adamın hikâyesi. 2013, Northup’ın kölelikten kurtulmasının 160. Yılı. Bu özel yılda filmi bitirmek istedim. 1853 yılında yazılan bu kitabı bilmediğim ve daha erken keşfetmediğim için her gün kendime kızıyorum.” diyor.

Başrol oyuncusu Ejiofor “Northup’ın ruhuna senaryoyu okuduğum zaman erişmiştim, onun gibi bir adama acımaz sadece onunla gurur duyarsınız. Çok dokunaklı bir hikâyesi var. Tarihin perde arkası çok üzücü bir yer, hiç kimse oraya bakmak istemiyor. Gerçek bir hikâye olması daha da etkileyici. Bugüne dek 12 Yıllık Esaret kadar etkileyici çok az şey okudum. Kölelikle ilgili üstün körü anlatılan bilgiler her zaman vardı fakat gerçekler çok can acıtıcı. Filmde Solomon’un ruh halini yakalayabiliyorsunuz, neyi ne için yaptığını anlıyorsunuz. Bu film, bir adamın ruhunu ne kadar kırabilirsiniz ve o adam kırıklarını ne şekilde, ne kadar sürede onarır temeline dayanıyor.

Tarihin en ağır şartlarına maruz kalan Solomon, zekası sayesinde yeniden eski günlerine dönüyor fakat 12 sene bu kadar ağır şartlar için ciddi bir zaman zarfı. Kariyerimin en iz bırakan karakterini canlandırdım, bu hikayeyi anlatan adam olmak büyük bir şans. Solomon’un şahit olduğu şeyler ve ona yaşatılanlardan sonra o ruh haline girmemek neredeyse imkânsız. Film bittikten sonra da Solomon’un yaşadığı ağır travmayı hep hissettim.” diyor ve ekliyor “Solomon çok başarılı bir müzisyen, birlikte yaşadığı insanlar tarafından çok saygı duyulan ve sevilen bir adam. Ben Solomon’u “beni asla köle edemezler” kafasında bir adam olarak canlandırıyorum. Botla New Orleans’a götürülürken bile bundan kurtulacağına o kadar emin ki siz de bir gün kurtulacağına inanıyorsunuz ve içten içe ona destek oluyorsunuz.

12 Yıllık Esaret’te Edwin Epps karakterine hayat veren Michael Fassbender, yönetmen McQueen’in yakından tanıdığı bir oyuncu. Hunger ve Shame filmlerinde birlikte çalışan ikili, bu filmde de güçlerini birleştiriyorlar. Fassbender Edwin’le ilgili olarak “canlandırdığım karakter çok kafa karıştırıcı. Karakteri inanılmaz dalgalanmalar yaşayan, eğitimin hiçbir şey katmadığı bir adam. Edwin’i görünce insanların birbirlerine neler yapabileceklerini anlıyorsunuz.” diyor ve ekliyor “Bence Solomon Epps’ten çok daha zeki bir adam. Epps, Solomon’dan korkuyor ve tehdit edildiğini düşünüyor. Solomon etrafındayken başına geleceklerden korkan Epps’in vahşiliği de buradan geliyor.”

William Ford’a hayat veren Benedict Cumberbatch “William’ı anlamak benim için çok zor oldu. Diğer köle sahiplerinden çok daha vahşi olan Northup’ın zekâsına ve entelektüelliğine sonsuz saygı duyan bir adam William, zaten çok fazla dayanamayıp Edward’a satıyor. Film öyle dokunaklı ki canlandırdığınız karakterden bile nefret edebiliyorsunuz” diyor.

KÜNYE

Vizyon Tarihi: 24.01.2014

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch, Lupita Nyong’o, Brad Pitt

Senaryo: John Ridley

Görüntü Yönetmeni: Sean Bobbitt

Müzik: Hans Zimmer

Süre: 134 dk

Dağıtım: Tiglon

İthalat: Fida Film