Avingon Festivaline Veda Edecek Mi?

Güldenay Sonumut, Fransa’daki seçimleri anlattı: 

Avignon sadece Fransa’nın değil,  Avrupa’nın en ünlü Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapan bir şehir. Ancak yerel seçimlerde belediye Başkanlığı’nı saşırı sağcı Ulusal Cephe’nin adayı lazanırsa, festivalin taşınması söz konusu…

Uluslararası Avignon Tiyatro Festivali’nin başkanı Olivier Py, yerel seçimlerinin birinci turunda oldukça endişeli.

Avignon Festivali’nin başkanı 23 Mart Pazar günü yapılan birinci turun ardından Avignon şehrinin aşırı sağcı milliyetçi parti Front National’e (Ulusal Cephe) geçmesini France Radio’ya değerlendirdi.

Py Festivalin aşırı milliyeti ve muhafazakar bir belediye ile bağdaşamayacağını ve büyük ihtimal ile festivali taşımak zorunda kalacaklarını söyledi.

Bu açıklama, Fransa’nın aşırı milliyetçi parti Ulusal Cephe’ye karşı tavrını açıkça ortaya koyuyor.

Bölge ekonomisine katkı

1947 yılından beri organize edilen ve artık şehrin adı ile anılan uluslararası Avignon Festivali önümüzdeki hafta gerçekleşecek ikinci tur seçimlere göre bir karar alacak.

Son üç dönemdir sosyalist bir belediye başkanı tarafından yönetilen Avignon’un eknomisi festival sayesinde kalkınıyor.

Tiyatro festivali sayesinde 90 bin kişilik beldeye dışarıdan 40 ila 50 bin ziyaretçi geliyor.

Yıllık bütçesi 12 milyon euro’ya ulaşan Uluslararası Avignon Festivali her yıl en az 140 bin bilet satıyor.

Bölgede tüm otel ve pansiyonların yanı sıra evlerin bile tamamen kiralandığı ve kalacak yerlerin en az bir yıl öncesinden tutulduğu düşünülürse, yerel ekonomiye katkısının ne denli büyük olduğunu tahmin etmek zor değil.

İkinci Tur için Birleşme Çağrıları

“Özgürlük, Eşitlik ve Kardeşlik” Fransa’nın en temel değerlerini oluştururken, daha katı, yabancılara karşı sert bir tutum sergileyen, kadınları çocuk doğurmaya ve aileyi evde kalarak desteklemeye teşvik eden, muhafazakar değerlere dönüşü öğütleyen Front National’in sanat camiası tarafından tepki görüyor.

Şimdi gözler önümüzdeki Pazar gerçekleşecek olan ikinci tur seçimlere çevrildi. Sosyalist parti ile Front National adayı arasında geçecek olan ikinci turda sağ eğilimli seçmenlerin oylarını Ulusal cephe adyına vermesi halinde, ulusal cephe oyların %45’ini alarak galip gelmesi mümkün…

Sol partiler ile merkez sağ partiler ikinci turda Ulusal Cephe’yi yenmek için seçmenlerini birleşmeye çağırıyorlar.

Olivier Py gibi, Ulusal Cephe’ye karşı daha bir çok ismin açıkça tavır alması söz konusu olabilir.

Avignon festivalini kaybedebilir. Fransa kendi ile yüzleşebilir.

http://www.viraledito.com/?p=2165