Polonya ve Türkiye’nin rock, grunge ve punk gibi farklı tarzlarda müzik yapan genç ve çağdaş müzik grupları, “Avant-Art Festivali”nde Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. 
 
2008 yılından bu yana ana akımın dışında kalan çeşitli müzik, tiyatro, sinema ve görsel sanat çalışmalarını bir araya getiren Polonyalı Avant Art Festivali, bu yıl Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı dijital bir platform olan Culture.pl işbirliği ile İstanbul ve İzmir’de sanatseverlerle buluşuyor.
 
“Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı” etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen festivalde Polonyalı gruplar The Kurws, Stolik, In Between-Wamd, WUT, Pole ve Karbido’nun yanı sıra Türkiye’den The Ringo Jets, Ha Za Vu Zu ve Haossa sahne alacak. Festivalde aynı zamanda, Polonya, Türkiye, İtalya ve Fransa’dan sanatçıların bir araya gelerek oluşturduğu Embodiment of Absence of Body projesi de izleyicilerle buluşacak.
 
İçerik ve yaklaşım olarak Polonya’da gerçekleştirilen festivaller arasında farklı ve güçlü bir yeri olan Avant Art Festivali, Polonya-Türkiye ilişkilerinin 600. yıldönümü kültür programı çerçevesinde Türkiye’den sanatçılarla yapılan işbirlikleriyle gerçekleşiyor. Her yıl farklı bir ülkedeki sanat yaklaşımına odaklanan festival, bugüne kadar İtalya, İsviçre, Fransa, Finlandiya ve Rusya’dan sanatçıları misafir etti.
 
Projelerinde stratejik olarak ortak yapım çalışmalarına önem ve öncelik veren ve kendilerini “yaşayan bir sanatsal organizma” olarak tanımlayan Avant Sanat Vakfı tarafından düzenlenen festival, uluslararası sanatsal disiplinleri bir araya getirmeyi amaçlıyor. Polonyalı ve Türk müzisyenler ile video sanatçılarının katıldığı festivalde, disiplinlerarası projeler ve konserler gerçekleştirilecek. 
 
Avant Art, 15-18 Mayıs ve ayrıca 22 Aralık tarihlerinde İstanbul’da, 25 Mayıs tarihinde de İzmir’de gerçekleştirilecek. Festival kapsamında gruplar, Babylon, Arka Oda, Garajistanbul ve Salon IKSV ve K2 Güncel Sanat Merkezi’nde sahne alacak.