Attila Marcel filminin yönetmeni Sylvain Chomet anlatıyor:

“Küçüklüğümden beri bir filmde gerçek oyuncularla çalışmak istiyordum ancak bir türlü fırsat doğmadı. ’Paris, Seni Seviyorum’ çekimleri sırasında canlı-çekim çekmeye karar verdim.” 

 
  “Attila Marcel, ‘Belleville’de Randevu’da geçen bir şarkının adı. Bir post-it üzerine yazmış ve ta o zaman bunun bir filme dönüşeceğini düşünmüştüm. Attila Marcel, Paul’un kadınlarla; annesiyle, halalarıyla, güçlü bir sevgi bağı kurduğu Madame Proust ve genç Asyalı çellist Michelle ile ilişkilerini anlatıyor.”
“Madame Proust, halaların panzehiri! Paul, onun dairesine girdiğinde ışık yüzünden gözleri kamaşıyor, acıyor. Kendi basık ve karanlık dairesinin tam zıttı bir yer burası. Madame Proust’yu Yolande Moreau için yazmıştım ama proje biraz gecikince o da kendi filmini çekmeye koyuldu ve biz de Anne Le Ny’ yöneldik ki harika bir seçimdi. Başta yazdığım Madame Proust şiddete meyilli, sert ve militan ruhlu rezil bir kadınken Anne Le Ny ile daha kadınsı ve zarif bir havaya büründü.” 

Sylvain Chomet Hakkında

 1963’te Maisons-Laffitte’te doğan Fransız yönetmen ve animatör lise yıllarında sanat eğitimi aldı. İlk çizgi romanı “Secrets of Dragonfly”ı 1986’da yayınladı. İki yıl sonra Richard Purdum Stüdyo’da çalışmak için Londra’ya taşındı. 
İlk animasyon çalışması “La Vieille Dame et les Pigeons” üzerinde 1991 yılında çalışmaya başladı. Bir sonraki yıl “The Bridge in the Mud”ı yayımladı. 1996’da René Goscinny ödülünü kazanan “Léon-La-Came” adlı çizgi romanı ’95 yılında basıldı. 
‘95’te Kanada’ya taşınan Chomet, ertesi yıl “La Vieille Dame et les Pigeons” adlı ilk animasyonunu tamamladı. BAFTA dahil olmak üzere katıldığı birçok festivalden ödüllerle döndü. 
2003’te çektiği “Belleville’de Randevu” ile Oscar’a aday oldu. Bu animasyon, dünya çapında isminin duyulmasını sağladı. 2006’ta “Paris, Seni Seviyorum” filminde “Tour Eiffel” ve 2010’daki “Sihirbaz” filmi diğer çalışmaları arasında yer almaktadır.
 

 Yönetmenin Filmografisi

2015                THE THOUSAND MILES – DUYURULDU

2013                ATTILA MARCEL

2010                SİHİRBAZ

2006                PARİS, SENİ SEVİYORUM – TOUR EIFFEL

2003                BELLEVILLE’DE RANDEVU

1998                 LA VIEILLE DAME ET LES PIGEONS – KISA FİLM