Genco Erkal,

Boğaziçi’nde

“Askerin Öyküsü”nü Anlatacak!

Genco Erkal; Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen Albert Long Hall konserleri kapsamında, “Askerin Öyküsü”nü anlatacak! Stravinsky’nin, firari bir asker ile eninde sonunda onun ruhuna sahip olacak şeytanı anlatan eseri; 23 Ekim 2013, Çarşamba akşamı saat 19:30’da Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde, ünlü kemancı Cihat Aşkın’ın katılımıyla, usta oyuncu Genco Erkal’ın sesinden sanatseverlere ulaşacak.

Igor Stravinsky tarafından 1918 yılında bestelenen, İsviçreli yazar C. F Ramuz tarafından Fransızca olarak kaleme alınan “Askerin Öyküsü”; Rus folkloruyla 1910’lu yılların popüler dansı foxtrotu, caz müziği ile tangoyu harmanlayan hazin bir öykü… Cevat Çapan’ın Türkçeleştirdiği, keman, kontrbas, klarnet, fagot, kornet, trombon ve perküsyon yedilisi için bestelenen eser; 15 gün izni olan bir asker ile eninde sonunda onun ruhuna sahip olacak şeytanın kasvetli hikayesini anlatıyor. Askerin kemanının, hem kendi ruhunu, hem de şeytanın hilekârlığını simgelediği hikâye eski bir Rus halk masalına dayanırken, müzikler geleneksel Rus ezgilerinden olabildiğince uzakta, her zamana ve her kültüre hitap ediyor. Hazin, kuru, acı, karanlık ama zekice, korkutucu ama alaylı bir başyapıt olan eserde; enstrümanların katılığı ve melodilerin katılığı eserin havasını yansıtıyor.

“Askerin Öyküsü”; dünyanın önemli sanatçılarının ağırlandığı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Klasik Müzik Etkinlikleri kapsamında sanatseverlerle buluşacak.Usta oyuncu Genco Erkal“Askerin Öyküsü”nü; 23 Ekim 2013, Çarşamba akşamı saat 19:30’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, Hakan Şensoy yönetimindekiİstanbul Oda Orkestrası veünlükemancıCihat Aşkın’ın eşliğinde anlatacak. Bu özel etkinliğin biletleri, BÜMED’den temin edilebilir.

Bilet için: Boğaziçi Üniversitesi – Mezunlar Derneği (BÜMED)

            Aysun Yıldır

            0212 359 45 55 – 0212 263 76 50

            aysunyildir@bumed.org.tr

 

Bu haber de ilginizi çekebilir