“Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih” Sergisi Ankara’da Açılıyor

İkinci Dünya Savaşı ve Nazi döneminde ırkçı ayrımcılığa maruz kalarak, yaşamını bir Nazi kampında yitiren Anne Frank’ın anılarını ve dönemin koşullarını konu eden “Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih” adlı sergi, Ankara’da ilk kez sergilenecek. Sergi daha önce 2012 yılında İstanbul’da sergilenmişti.

Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında on milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edilen serginin açılışı, 21 Aralık Cumartesi günü, Anne Frank’ın üvey kız kardeşi Eva Schloss, Dışişleri Bakanlığı, Hollanda Büyükelçiliği, Anne Frank House yetkilileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde (AFSAD) gerçekleşecek. Sergi, 11 Ocak 2014 tarihine kadar AFSAD sergi salonunda ziyaret edilebilecek.

Anne Frank’ın hikâyesinden oluşan, Holokost ve bu trajediden çıkartılan derslere odaklanan Türkçe – İngilizce sergi, bir dizi etkinliğin de başlangıç noktasını oluşturuyor. Sosyal Değişim Derneği ve Anne Frank House’un ortaklaşa yürüttüğü ve Hollanda Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği’nin katkı sunduğu bu çalışma, aynı zamanda öğretmenler ve gençlere yönelik insan hakları eğitimlerini de içeriyor. Eğitim programları çerçevesinde 150 öğretmen ve gencin eğitilmesi hedefleniyor.  Çalışma kapsamındaki etkinlikler, Türkiye’de eğitim sisteminde ihmal edilen Holokost konusunda gençler ve eğitmenlerin bilgi birikimlerini artırma ve farkındalıklarını geliştirmeyi hedefliyor.

Sergi Ankara’dan sonra, 2014 yılı içinde İzmir ve Diyarbakır’da da sergilenecek.

 

Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih

Tarih: 21 Aralık 2013, Cumartesi, 18.30 – 21.00

Yer: Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) Sergi ve Eğitim Salonu

Adres: Bestekar Sokak, No: 28/21, 06680, Kavaklıdere – Ankara

 

Sergi açılış programı:

18.30 – Açılış Kokteyli

19.00 – Sayın Mustafa Ertekin (AFSAD Yönetim Kurulu Başkanı) ve Sayın Levent Şensever’in (Sosyal Değişim Derneği Genel Sekreteri) Açılış Konuşması

19.05 – Sayın Robert Geerdes, Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği Askeri Ataşesi

19.10 – Sayın Ertan Tezgör, Emekli Büyükelçi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı

19.15 – Anne Frank House’tan Sayın Dr. Dienke Hondius’un, özel konuğu Sayın Eva Schloss (Anne Frank’ın üvey kardeşi ve Holokost mağduru) ile söyleşisi

19.45 – Anne Frank Elçileri için Sertifika Töreni

20.00 – Sergi Ziyareti ve Belgesel Gösterimi “Anne Frank – Kısa Bir Hayat”

21.00 – Kapanış