Andrzej Wajda’nın son filmi  
“Walesa: Man of Hope” 
33. İstanbul Film Festivali’nde
 
“Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı” nedeniyle düzenlenen kültür programı kapsamında, 33. İstanbul Film Festivali’nde, Andrzej Wajda, Roman Polanski, Lech Majewski, Pawel Pawlikowski, Joanna Kos-Krauze ve Krzysztof Krauze filmleri sinemaseverlerle buluşuyor. Festival, ayrıca bu sene Canlandırma Sineması bölümünde “Polonya Canlandırma Sineması”ndan örneklere yer verecek. Festival kapsamında sinemacıları bir araya getiren “Köprüde Buluşmalar”da ise Polonyalı görüntü yönetmenlerinin katılacağı söyleşiler gerçekleşecek.
 
33. İstanbul Film Festivali bu yıl, Adam Mickiewicz Enstitüsü’ne bağlı bir dijital platform olan Culture.pl ile işbirliği içinde  Polonya filmlerine ayrı bir yer ayırıyor. Bu yıl Festival’in “Ustalar” bölümünün en önemli konuğu Andrzej Wajda. Bu bölümde ünlü yönetmenin son filmi “Walesa: Man of Hope” ilk kez İstanbullu sinemaseverlerle buluşacak.  
 
Polonya’nın bağımsızlık lideri Lech Walesa’nın hayatını konu alan film, Walesa’nın tersane işçiliğinden, liderliğe uzanan hayatını sinematografik bir dille anlatıyor. İlk gösterimini, geçtiğimiz Eylül ayında 70. Venedik Film Festivali’nde yapan filmin başrollerini Robert Wieckiewicz ve Agnieszki Grochowsk paylaşıyor.
 
“Walesa: Man of Hope”  hayatının en zor filmi…
 
İstanbul Film Festivali tarafından bu yıl “Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen Andrzej Wajda, “Walesa: Man of Hope” u hayatının en zor filmi olarak nitelendiriyor. “Yönetmenlik hayatımın bu filmi yapmadan sonlanmasını asla istemezdim” diyen Wajda, filmi yapma amacını şöyle anlatıyor:
 
“Bir insanlık kahramanının hikâyesini paylaşmak istedim. Sosyal olarak zor şartlarda yola başlayan, bulunduğu pozisyona masum ve emin adımlarla gelen ve bunu sadece kendi zekası, gücü, enerjisi ve isteği ile gerçekleştiren bir kahramanın hikayesini… Eski bir dostum da olan Walesa’nın hikayesini anlatmak görevimdi…”
 
Film,14 Nisan Pazartesi günü 13:30’da ve 20 Nisan Pazar günü saat 19:00’da City’s de gösterilecek.