Mickiewicz Göçer Üniversitesi İstanbul’da Açılıyor
 
 
“Mickiewicz Göçer Üniversitesi” projesinin resmi açılışı, 18 Ekim 2014 tarihinde, İstanbul Tarlabaşı’nda bulunan Adam Mickiewicz Müzesi’nde gerçekleştirildi. Polonya ve Türkiye’den sanatçılar ve tarihçiler tarafından yapılacak birçok sunum, bölgedeki sosyal dönüşümün ve de Polonyalı varlığının üzerine ışık tutacak.
 
 
İstanbul’un kalbinde bulunan Tarlabaşı bölgesi, son birkaç yıldır sürekli bir yıkım halindedir: yıkılan tarihi evler, bu bölgeye özgü dik sokakların teker teker yok oluşu ve yıllardır burada yaşayan bölge sakinlerinin evlerinden çıkarılışı. Tarlabaşı da tıpkı Sulukule ve Fikirtepe gibi bir telaşın, yukarıdan aşağı gerçekleşen bir kentsel dönüşümün kurbanı oluyor. Derin sosyo-ekonomik değişimler İstanbul Adam Mickiewicz Müzesi çevresini de etkiliyor.
 
 
Ünlü Polonyalı şair, Adam Mickiewicz, 1855 Eylül ayında İstanbul’da yoğun halde bulunan Polonyalı göçmenleri organize etme amacıyla, daha sonra muhtemelen kolera nedeniyle hayatını kaybedeceği şehir olan İstanbul’a geldi. Mickiewicz’in çalışmalarının kolektif bilinç, edebiyat ve sanatı etkileyen ve yanı sıra yurtseverlik duygularını şekillendirmek için bir temel olarak hizmet eden, Polonya kültürü üzerinde kalıcı bir etkisi bulunuyor.
 
Eserleri tamamen veya kısmen ve birçok durumda birden çok kez, yirmiden fazla dile tercüme edildi. Mickiewicz, Birleşik Avrupa şekli hakkındaki günümüz tartışmalarında da özgür millet ve vatandaşların oluşturduğu bir federasyonun fikir öncülerinden biri olarak gösteriliyor.
 
Projenin küratörü Cegielski, şöyle diyor: Mickiewicz, diğer Romantiklerin aksine, Boğaz kıyısına Şark’ın sefasını süreyim diye gelmemişti. Haremlere turistik geziler ya da derviş tekkelerine ziyaretler yapmak için çok kısıtlı bir zamanı vardı. Siyasi misyonuna, yani Osmanlı İmparatorluğu ordusunda Polonyalılar kumandasında kurulmuş birliklere yardım ulaştırmaya yoğunlaşmıştı… Şair, ülkesinin kurtuluş yolunun Şark’tan geçebileceğine inanarak, bir gemiye atlayıp “Şehirlerin şehrine” gelmişti.
 
Mickiewicz Göçer Üniversitesi projesi dahilinde birbirini tamamlayıcı nitelikteki sergi ve sunumlar, Polonyalı ve Türkiyeliler ‘in çok az bilinen benzerliklerini bir araya getiriyor. şairin nihai sanatsal ve bilimsel yolculuğu, Türkiyeli izleyicileri Konstantinopolis’in çok kültürlü geçmişine ve çağdaş İstanbul’un yükselişe geçmiş sosyal meselelerine, özellikle Tarlabaşı bölgesine götürüyor.
 
Cegielski sözlerini şöyle bitiriyor: “Boğaz kıyısındaysa eğer “Şehirlerin Şehri”, 21. yüzyıldaki kalbi de Mickiewicz Müzesi civarlarındadır.”
 
18 EKİ’14 –16 KAS’14
 
Museum of Adam Mickiewicz in Istanbul
Bostan Mahallesi, Tatlı Badem Sokak, No:10, Tarlabaşı, Beyoğlu, Turkey
Istanbul
 
 
Mickiewicz Göçer Üniversitesi projesi, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde düzenlenen kültür programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.
 
Çeviren ve düzenleyen: Didem Bilgin