Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, bu yıl 25. yaşını kutluyor. Çeyrek asır gibi uzun bir süredir varlığını sürdüren ve geçmişten günümüze Cecil Taylor, Archie Shepp, McCoy Tyner, Pharoah Sanders, Jimmy Smith ve Enrico Rava gibi caz dünyasının saygın isimlerini Türk izleyicisi ile buluşturan Festival, 21 Ekim – 1 Kasım 2015 tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak.
 
Bugüne değin milyonlarca takipçisi ile giderek yükselen bir grafiğe sahip olan Festival, 25. yılında da birbirinden özel performanslara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 25. Akbank Caz Festivali’nin bu seneki yıldız isimleri arasında yer alan Manu Katché, Bill Frisell, John Scofield & Joe Lovano’nun  biletleri 25 Haziran 2015, Perşembe günü Biletix’de satışa sunuluyor.
 
Organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilen 25. Akbank Caz Festivali’nin yıldızlarından biri olan Manu Katché, 22 Ekim 2015, Perşembe günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alacak. Fildişi sahillerinden gelen aile köklerinin kendisine kazandırdığı ritim yeteneğini akademik eğitimiyle birleştiren Manu Katché, Afrika ritimleri ile klasik davulu birleştirerek yarattığı özgün tarzıyla dünyanın sayılı davulcuları arasında gösteriliyor. Sanatçıya konserinde Norveçli kadın kontrbasçı Ellen Andrea Wang eşlik edecek.
 
25. Akbank Caz Festivali’nin bir diğer konuğu ise caz tarihine adını yazdırmış, Grammy ödüllü efsane gitarist Bill Frisell. Üretkenliğiyle hayranlarını her zaman şaşırtan, sadece kendine ait otuzu aşkın albümü bulunan Bill Frisell, 23 Ekim 2015, Cuma günü Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde Festival tutkunları için unutulmaz bir konsere imza atacak.
 
20 yıl aradan sonra tekrar bir araya geldiklerinde caz dünyasında büyük heyecan yaratan John Scofield & Joe Lovano, bu kez 25. Akbank Caz Festivali için aynı sahneyi paylaşıyor. Virtüözlüğünün yanında çağdaş cazın en önemli bestecilerinden olan gitarist John Scofield ve Berklee Müzik Akademisi’nde kürsü başkanlığını yapan, Grammy ödüllü tenor saksafoncu Joe Lovano’ın 25. Akbank Caz Festivali kapsamında 25 Ekim 2015, Pazar günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda vereceği performansı sakın kaçırmayın.