Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda yazı hayatına atılan Agatha Christie tüm dünyada polisiye romanlarının kraliçesi olarak bilinir. Özellikle yarattığı ufak tefek bir adam olan Belçikalı dedektif Hercule Poriot polisiye roman literatüründe en çok tanınan ve sevilen kahramanlardan biridir. Tüm dillere çevrilen yetmiş yedi Agatha Christie dedektif romanı ve öykünün satışları milyonlarla ifade edilmektedir.
 
Agatha Christie’nin romanlarında farklı hâkim karakterler vardır. Belçikalı Dedektif Hercule Poirot, St. Mary Mead köyünün meraklı teyzesi Miss Maple, eski gizli ajanlar Tommy ve Tuppence.
 
Sizlere seyahatte ve tatilde okumanız için üç farklı Agatha Christe kitabı seçtik, biri Hercule Poirot, biri Miss Marple, biri de Tommy ve Tuppence macerası, seçim sizin!
 
 
HERCULE POIROT MACERASI
 
Beş Küçük Domuz
Amyas Crale genç yakışıklı ve ünlü bir ressamdır. Çapkınlığıyla tanınan Amyan, nedensiz bir şekilde öldürülür. Olayın gerisinde çözümlenemeyen pek çok şüpheli soru vardır ve bu ölüm yüzünden ressamın karısı suçlanır.
 
Yıllar sonra genç bir bayan, babasını öldürmekle suçlanan annesinin masumiyetini ispatlamak için Poirot’tan yardım ister. Artık sır perdesinin aralanma vakti gelmiştir ve Poirot bir kez daha iş başındadır.
 
Kitap Adı : BEŞ KÜÇÜK DOMUZ
Orjinal Adı : Five Little Pigs
Yazarı : AGATHA CHRISTIE
Türü : Roman / Polisiye
Çevirmen : Gönül Suveren 
 
 
TOMMY VE TUPPENCE MACERASI
 
N VEYA M?
    
İkinci Dünya Savaşı’nda Kraliyet Hava Kuvvetleri, Luftwaffe savaş uçaklarını İngiltere sınırlarının dışında tutmaya çalışırken, düşman içeride sinsi bir tehdit oluşturmaktadır. Nazi casusları sıradan vatandaş maskesi altında amaçlarına ulaşmaya çalışmaktadırlar.
 
Artan baskı nedeniyle gizli haber alma servisi sıradışı iki casusa görev verir. Tommy ve Tuppence Beresford adındaki karıkocanın görevi deniz kenarındaki Sans Souci Pansiyonu’ndaki renkli kişiler arasında gizlenen haini bulup ortaya çıkarmaktır. Bu görev deniz kenarındaki gezilerden ibaret değildir. N ve M İngiltere’nin en iyi ajanının yaşamına son vermişlerdir…
 
” “Sonu muhteşem bir sürprizle biten… baştan sona heyecan dolu bir öykü!”
-Obsever
 
“Her zamanki gibi dahiyane şekilde kaleme alınmış.”
-The Guardian
 
Kitap Adı : N VEYA M?
Orjinal Adı : N or M?
Yazarı : AGATHA CHRISTIE
Türü : Roman / Polisiye
Çevirmen : Çiğdem Öztekin
 
 
MISS MARPLE MACERASI
 
ÖLÜM ADASI
 
Karayip güneşinin tadını çıkaran Miss Marple huzursuz günler geçirmektedir.
Evet, sıcak hava romatizmalarına iyi gelmiştir ama bu cennet gibi yerde heyecandan eser yoktur.
Miss Marple’ın otelin müşterilerinden emekli bir subayla tanışması tatiline renk katar. Emekli subayın, tanıdığı bir katilin öyküsünü anlatması Miss Marple’ın ilgisini çeker. Binbaşı tam katilin fotoğrafını göstermek üzereyken birdenbire vazgeçer. Adamın panik içindeki davranışlarını otelde katili görmüş olmasına yoran Marple, yanlış kişiye odaklanır. Ve bu cennet gibi adada peş peşe cinayetler işlenir…
 
Kitap Adı : ÖLÜM ADASI
Orjinal Adı : A CARIBBEAN MYSTERY
Yazarı : AGATHA CHRISTIE
Türü : Roman / Polisiye
Çevirmen : Çiğdem Öztekin