Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Steve McCurry, Türkiye’nin markalaşma ve turizm tanıtım kampanyalarının fotoğraf çekimi için Türkiye’ye geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, adını “Afgan Kız” fotoğrafıyla duyuran Amerikan belgesel fotoğrafçısı Steve McCurry, reklam fotoğrafçılığının “bir numarası” olarak görülen Mark Edward Harris, sanat elçisi ve başarılı foto muhabiri Hazel Thompson ile rock yıldızlarının fotoğrafçısı Robert M. Knight, deklanşöre bu kez Türkiye için bastı.

Türkiye’nin güzellikleri ölümsüz karelerde

40’ın üzerinde uluslararası ödüle sahip Steve McCurry, çekimlerini Pamukkale ve İstanbul’da gerçekleştirirken, Mark Edward Harris, Denizli-Pamukkale, Edirne, Erzurum, Şanlıurfa-Harran, Van, Mardin, Adıyaman, İstanbul, Kapadokya’yı fotoğrafladı.

Hazel Thompson, fotoğraflarında Amasya, İstanbul-Yerebatan Sarnıcı, Safranbolu, Çorum-Hattuşaş, Sivas-Divriği Ulu Cami, Trabzon-Sümela Manastırı, Ayasofya, Antalya-Termessos, Karain, Damlataş, Düden, Manavgat, Kurşunlu, Aspendos, Perge, Side, Kale, Alanya Kalesi, Burdur-Sagalassos’u ölümsüzleştirdi.

Led Zeppelin, Eric Clapton, Jeff Beck, Steve Vai and Carlos Santana gibi rock yıldızlarını fotoğraflayan Robert M. Knight ise bu sefer, Çanakkale, İstanbul, İzmir, Kapadokya ve Pamukkale için deklanşöre bastı.

McCurry’nin de dahil olduğu birkaç usta fotoğrafçının Türkiye’de çekecekleri fotoğraflardan bir de kitap hazırlamayı planladıklarını söyledi.

McCurry, özellikle 1984 yılında çektiği ve çağımızın efsaneleşen fotoğraflarından biri haline gelen ‘Afgan Kız’ adlı etkileyici çalışmasıyla tanınıyor. Birbirinden presijtli sayısız ödüle sahip olan usta sanatçının, uluslararası platformda yayımlanmış 13 adet de kitabı bulunuyor.