İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali, 15 Temmuz’da sona eriyor. Cazın ustaları, Sinatra & Lady Day’in 100. yılına özel proje ve muhteşem bir kapanış partisi bu hafta müzikseverleri bekliyor.
 
Gitarda Blue Note müzisyeni Lionel Loueke, basta Bill Evans, Miles Davis gibi cazın usta isimleriyle çalmış, Grammy ödüllü Dave Holland, davulda son dönemde caz sahnesinin en etkili isimlerinden biri olarak anılan ve Charles Lloyd, Stefon Harris gibi isimlerle düzenli olarak birlikte çalışan Eric Harland, saksofonda ise Underground grubunun lideri Chris Potter’ın olduğu dörtlü, olağanüstü bir caz gecesi için bu akşam 21.00’da Cemal Reşit Rey Konser Salon’unda.
 
Festival son günlerinde, Frank Sinatra ve Billie Holiday’in 100. doğum yıllarını muhteşem bir konserle kutlayacak. Günümüzün en yetenekli soul ve R&B vokalistlerinden olan Oleta Adams, China Moses ve Aloe Blacc, prömiyerini festivalde yapacakları bu projeyle, müzik tarihinin ikonik ismi Frank Sinatra ve kariyerinin ilk dönemlerindeki ilham perisi Billie Holiday’e ait klasiklerini seslendirerek kendi yorumlarıyla hayat verecekler. Üçlü, Grammy Ödüllü müzisyen Terri Lyne Carrington’ın yöneteceği ve piyanist Aaron Parks’ın da bulunduğu orkestra eşliğinde gerçekleştireceği konser için caz meraklılarını 14 Temmuz Salı akşamı 21.30’da, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’na davet ediyor.
 
Festival 15 Temmuz Çarşamba akşamı 19.00’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek yenilikçi bir konser serisiyle kapanıyor. Gecede, sıra dışı yeteneğiyle dikkatleri çeken, erken yaşta caz müziğiyle tanışan ABD’li genç trompetçi Theo Croker’ın ardından sahneyi soul müziğin geleceği olarak gösterilen ve müziği her şeyin üstüne taşıyan Avustralyalı grup Hiatus Kaiyote devralarak izleyicileri dansa davet edecek. Gece, Bill Withers ve Otis Redding gibi efsane isimlerle birlikte anılan genç soul müzisyeni Michael Kiwanuka’nın sahne almasıyla sona erecek.