2014 yılını geride bırakırken kültür sanat hayatımızın “En”lerini hatırlayalım.

 

 

 

 

 

 

 

2.Tasarım Bianeli 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali, Zoë Ryan küratörlüğünde Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil başlığıyla gerçekleştirildi.2. İstanbul Tasarım Bienali, ilk dört haftasında yaklaşık 58.500 ziyaretçiyi ağırlarken, uluslararası basında 150’den fazla makaleye konu oldu.Tasarım ve sanat odaklı mecralar bienalden övgüyle söz ederken, sergide yer alan farklı projeleri okuyucularına tanıttı.

Joan Miró: kadınlar, kuşlar, yıldızlar Sergisi

Sakıp Sabancı Müzesi,Katalan sanatçı Joan Miró’nun (1893-1983) olgunluk dönemine odaklanan eserleri arasından seçilmiş eşsiz bir sergiye evsahipliğini 1 Şubat 2015’e kadar sürdürüyor. Miró, hiç şüphesiz sanat tarihine kendi yarattığı eşsiz renk ve şekillerle oluşturduğu özgün tarzı ile iz bırakan, plastik sanatlar dünyasının en etkin isimlerinden biridir.

Picasso  Doğduğu Evden Gravürler ve Seramikler  Sergisi

Pera Müzesi’nde gerçekleşen sergi :Picasso’nun İspanya, Málaga’daki doğduğu evden, Museo Casa Natal Koleksiyonu’ndan derlenen seçki, sanatçının üslupsal geçişlerinin örneklerini  sundu.

 

 

 

Rabih Mroué Sergisi

 

Salt Beyoğlu ve Salt Galata’da gerçekleşen Rabih Mroué, 1990’da sona eren Lübnan İç Savaşı’ndan sonraki 10 yılda öne çıkmış olan Lübnanlı sanatçılar kuşağından bir aktör, tiyatro yönetmeni, oyun yazarı ve görsel sanatçı. SALT, erken dönem video işlerinden Suriye’deki iç savaşı ele aldığı çok katmanlı The Pixelated Revolution’a [Pikselli Devrim] (2012) uzanan bir çeşitlilikte, Mroué’nin kişisel sergisini sundu.

 

Andy Warhol: Herkes için Pop Sanat Sergisi

 

Pera Müzesi’nde,Andy Warhol’un Campbell’s Soup, Kovboylar ve Kızılderililer, Tehlikedeki Türler, Çiçekler, 20. Yüzyıldan On Yahudi Portresi dizilerinin yanı sıra, Mick Jagger ve Lenin gibi ünlü isimlerin portreleri de yer aldı.

Sergi, Slovak asıllı sanatçının Slovakya Modra’daki Zoya Müzesi koleksiyonundan derlendi. Amerikan hayat tarzını sorgulayan, sanatında kitle kültürü malzemelerini kullanan, çoğaltılabilirlik ve yeniden üretilebilirlikle içerik ve formu önemsizleştiren Andy Warhol, Türkiye’de ilk kez sergilenecek ipek baskı dizilerini ve desenlerini izleyiciyle buluşturdu.

Aklın Uykusu

“Aklın Uykusu”, Marc Quinn’in 1999 yılından bu yana ürettiği 30’dan fazla yapıtı biraraya getiriyor. Quinn’in kullandığı malzeme ve tekniklerin çeşitliliğini yansıtan sergide, sanatçının üretiminde merkezi öneme sahip yapıtlarla birlikte, son dönemde gerçekleştirdiği ve ilk kez ARTER’de gösterilen resim ve heykeller de yer aldı.

Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih Sergisi

İkinci Dünya Savaşı ve Nazi döneminde ırkçı ayrımcılığa maruz kalarak, yaşamını bir Nazi kampında yitiren Anne Frank’ın anılarını ve dönemin koşullarını konu eden “Anne Frank – Günümüz için Bir Tarih” adlı sergi,bugüne kadar dünyanın dört bir yanında on milyonun üzerinde kişi tarafından ziyaret edildi.Ankara ve Diyarbakır’da sergilendi.

 

Ayrıca;2014 yılı boyunca sanatçılarımızın değerli katkılarını sundukları sergilerde vardı.

Füsün Onur :Aynadan  İçeri,  Semiha Berksoy/Halüsinasyon Duvarı,  “İşte Benim Hayatım” Sergisi  Gülsüm Karamustafa:”Sıradan Bir Aşk”,  Orhan Taylan “Gezi Resimleri “,    Mustafa Ata “Zamanın Bedeni”,    Bedri Baykam’dan 50 Yıl Sonra Kennedy Suikasti , Arâf Gecekondulu Hayat,  Sanatı ve Yapıtlarıyla Mengü Ertel ,  Semih Balcıoğlu:Güle Güle İstanbul,Gültekin Çizgen:Görünür ve Görünmezlik Arasında Fotoğraf,Lale Tara: İnsan Kendi Gölgesinde Yaşar,  Ali Kazma:Kitap Fotoğraf Sergisi , Gelecek Kadındır,Mendel – Sebah: Müze-i Hümayun’u Belgelemek Sergisi,  Unutulmuş Krallık  ,ANAMED / RCAC :Savaş Ve Propaganda,  Yokuşun Başı: Demokrasi Mücadelesinde Tan Gazetesi  ,Salt’ta, Yazlık: Şehirlinin Kolonisi Sergisi,  Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam ,Arşivi Parçalamak:Bir Osmanlı Ailesinde Temsil,Kimlik,Hafıza