Fasulyenin Bildiği ve Hah adlı öykü kitaplarıyla tanıdığımız Birgül Oğuz, 2014 Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’ne layık görülen 13 yazardan biri oldu.

Avrupa’da gelişme gösteren yeni yazarlara verilen Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü’nün sonuçları Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı’nda açıklandı. Birgül Oğuz, Hah ile (Metis) ödüle layık görülen 13 yazardan biri oldu.

Hah

Çünkü onlar ‘annelerini erken, babalarını ölümlerine yakın seviyor’. Onlar en çok bunu biliyor. Babalarsa sevilmeye gelmiyor. Babalar bir kere sevildi mi hemen kısalıp ölüyor. Buna önce yas, sonra yasa deniyor. Böyle oluyor: Çocuk tüfeği eline alıyor. Namlunun ucunda: okunaksız bir baba. Sonra korkunç şeyler oluyor. Kırık cıncık ve leke. Saçma ve kül. Ve bir de bakmışsın, baba gökte soluk bir amblem. Tedavülden kalkmış delik para.”

Birgül Oğuz’un kitabı yas üzerine. Ancak yalnızca kişisel bir kaybın yasını tutmuyor Hah. Hafızalardan silindi silinecek “yılbindokuzyüzeylül” devrini şimdiye fırlatmak arzusunu da duyuyor. Temsil, telafi ve idrak edilemez olanı temsil, telafi ve idrak etmeye çalışıyor. Zamanın yas’a müdahalesi, halden hale geçen öykülerin dilinde buluyor karşılığını.

Kapak Resmi: Andrew Wyeth

Kapak Tasarımı: Emine Bora