2013’ün Efsane Albümleri

 

Yaşayan efsaneler 20132 yılına ard arda yeni albümler çıkararak girdiler. Bu yıl hepimiz iyi müziğe doyacağız!

 

İlk sürprizi efsanevi David Bowie yaptı. 10 yıldır yeni albüm çıkarmayan Bowie 60. yaş gününde hayranlarına hediye olarak hem yeni albümünün müjdesini verdi hem de albümden bir şarkıyı, “Where Are We Now?”, piyasaya sundu. Albüm ise geçtiğimiz hafta piyasaya çıktı. The Next Day isimli albümde 17 tane yeni şarkı bulunuyor. Yapımcısı ve yakın arkadaşı Tony Visconti ile 2 yıl boyunca gizlilik içinde kaydedilen albüm tüm Bowie hayranlarını sevindirdi.

 

İkinci süper albüm Nick Cave & The Bad Seeds‘ten geldi.  “Push The Sky Away” isimli albüm ile 3 yıl aradan sonra Nick Cave & The Bad Seeds sıkı bir dönüş yaptı. Albüm, Güney Fransa’da “Residential studio” olarak tabir edilen, Studio La Fabrique’de kaydedildi. Meraklısı buraya bakabilir: http://www.studioslafabrique.com/Introduction.html

(Residential Studio: Bir malikanenin içindeki ev yerleşimi bozulmadan profesyonel bir stüdyoya  çevriliyor ve müzisyenler kayıt boyunca bu malikanede yaşayabiliyorlar.)

 

Üçüncü  büyük sürpriz  albüm ise Suede grubundan! İngiltere’nin en iyi gruplarından biri olan Suede 11 yıldır albüm yapmıyordu. Gruptan Brett Anderson’u solo albümlerini takip ediyorduk, geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da da iki konser vermişti. Ancak hayranları Suede grubundan  yeni şarkılar dinleme özlemi içindeydi.  Özlem bitti, Suede “Bloodsports” isimli yeni albümüyle geri döndü!