Alicia Keys

İstanbul Caz Festivali 20. yılında, R&B ve soul müziğin dünyaca ünlü sesi Alicia Keys’i ağırladı.14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, 2 Temmuz’da İstanbul’da konserini verdi.

Kesha

lk single’ı “Tik Tok” ile çok hızlı bir çıkış yakalayan ve 11 ülkede 1 numaraya ulaşan Pop yıldızı Kesha, R&B, pop ve hip hop soundlarını çılgın tarzı ve enerjik yorumuyla başarılı bir şekilde birleştiren isim 21 Temmuz’da Parkorman’da İstanbul’lularla buluştu.

Zaz

Buğulu sesi ve sıra dışı duruşuyla ve “Je Veux” parçası ile “En Beğenilen Fransız Şarkıcı” ünvanının sahibi genç müzisyen Zaz, CIAM Conservatoire in Bordeaux’da aldığı eğitimi, başka gruplarla yaptığı çalışmaları ve jazz, rock, blues, Latin kültürüne duyduğu ilgiyle tanınıyor.15 Haziran’da Parkorman’da sahne aldı.

Tanita Tikaram

Özellikle Twist  in My Sobriety ve Good Tradition şarkılarıyla tanınan İngiliz pop-folk şarkıcısı ve şarkı sözü yazarı Tanita Tikaram, Nisan ayında Türkiye’de ilk kez, Ghetto’da seyircisiyle buluştu.

Lana Del Rey

Born to die albümü ile bağımlılık yaratan, akıllara durgunluk veren güzelliği ile ayrica bir ikon haline gelen ve kendini Gangster Nancy Sinatra olarak tanitan simdiden kült haline gelmiş Amerikalı söz yazarı şarkıcı Lana Del Rey Istanbul’daydı.

Jason Mraz

New- jazz, akustik pop ve birbirinden güzel pop soul şarkılarıyla tüm dünyada 21 milyonluk satışa ulaşan son yılların en ünlü şarkıcı ve şarkı yazarlarından Jason Mraz, bu yaz İstanbul’da Life Park’ta 19 Temmuz gecesi binlerce hayranıyla  buluştu.

Placebo

15 yıllık kariyerlerinden 6 Grammy ödülü, 6 stüdyo albümü sahibi, 11 milyon albüm satışına imza atmış olan grup, bugüne kadar toplam 143 şov ve 2,5 milyon insana ulaşmayı başardı ve 16 Ağustos’ta bir kez daha Türk hayranlarıyla buluştu.

John Legend

İstanbul Caz Festivali 20. yılının son konserinde, günümüz R&B ve Soul müziğinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından John Legend’i ağırlıyor. John Legend, 29 Temmuz Pazartesi akşamı  Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde, İstanbullu müzikseverlerle ilk kez buluştu.

Europe

Tüm dünyada 20 milyondan fazla satan, efsane rock grubu Europe, güçlü performansları ve unutulmaz şarkılarıyla 28 Eylül’de İstanbul’da Lifepark’a geldi.

Iron Maiden

Ünlü İngiliz heavy metal grubu Iron Maiden, “Best Of” formatındaki  Maiden England  şovuyla, son kez bir etkinliğe ev sahipliği yapan Beşiktaş İnönü Stadı’nda hayranlarına muhteşem bir konser verdi. Basın mensuplarının stat içinden görüntü almasına izin verilmeyen konsere, müzikseverler yoğun ilgi gösterdi.

İngiliz grup, İnönü Stadı’nın yıkımı yapılan yeni açık tribünü önüne kurulan sahnede konserini verirken, toprak zemine ise örtü serildi. Konser gecesinde, Iron Maden’in yanı sıra Anthrax ve Voodoo Six de sahne aldı. Iron Maiden konserinde “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları da atıldı.

Lenka

Bir yandan dünya müziğinin klasikleşmiş örnekleri sokak ruhuyla sahnelere taşınırken bir yandan da son dönemde müzikseverlere sunduğu birbirinden enerjik besteleri ile dikkatleri üzerine çeken ,neşeli kimliği ve insanın içini ısıtan şarkıları ile müzik piyasasında çok özel bir yeri olan Avusturalyalı şarkıcı ve söz yazarı LENKA, üçüncü albümü Shadows’un Avrupa turnesi kapsamında İstanbul’a geldi.

Belle and Sebastian

“The Boy with the Arab Strap” ile “En İyi Yeni Grup” dalında Brit Ödülü kazanan grup, “Dear Catastrophe Waitress”, “Step Into My Office” ve “I’m a Cuckoo” hitleriyle dünya listelerini alt üst ederek milyonları  ‘indie’ müziğin peşinden sürükleyen Belle and Sebastian Türkiye’ye geldi.

Pink Martini

“Sympathique”, “Hang on Little Tomato”, “Hey Eugene!”, “Splendor in the Grass“, “Joy to the World“, “1969“ ve “A Retrospective“ albümleri ile Türkiye’de büyük bir hayran kitlesine sahip, her albümleri ile altın ve platin plak kazanan Pink Martini, grubun 24 Eylül’de tüm dünyada yayınlanacak yepyeni albümü “Get Happy“’nin Avrupa turnesinin ilk 2 konseri ini  İstanbul ve Ankara’da verdi.

Fado’nun Prensesi Cristina Branco

Eleştirmenlerce tıpkı Amalia Rodrigues’in bir şarkısının sözlerinde olduğu gibi “Fado’yu yaşıyor ve fado ile nefes alıyor” diye tanımlanan Fado’nun Prensesi Cristina Branco, Portekiz geleneksel müziğini hem kendi ülkesinin hem de dünyaca ünlü şairlerin sözleriyle buluşturarak fadoya yeni bir kapı açıyor. Ünlü Hollandalı şair Slauerhoff’un ve Shakespeare’in birçok şiirini fado ile  biraraya getiren Branco, fado’dan her zaman beklenen acı, hasret ve çaresizlik şarkıları yerine hayattan keyif alan şarkılara imza atıyor.Şairlerin sesi Cristina Branco, Alegria albümünde 12 ayrı karaktere girerek kendini toplumda olup bitenlere adapte ediyor. Sanatçı müzikal bir yolculuk yaptığı ‘Alegria’ albümünün Avrupa turnesi kapsamında  Cemal Reşit Rey’dekonser verdi.

Blue

Dans performansları ve sesleriyle, hala formda olduklarını kanıtlayan, 2000’li yılların en sevilen erkek gruplarından BLUE, geçen zaman içinde değerini koruyarak dünya çapında geniş bir hayran kitlesine ulaşırken, dünya genelinde bugüne kadar 15 milyonu aşkın albüm satışına imza attı.Son albümleri ‘Roulette’ için yaptıkları turne kapsamında İstanbul’a gelen grup konserde, “All Rise”, “Without You”, “I Can”, “Hurt Lovers”, Elton John ile seslendirdikleri “Sorry Seems To Be The Hardest Word” ve bir Stevie Wonder klasiği “Signed Sealed Delivered” gibi en sevilen şarkılarını da söyledi.