20. ULUSLARARASI İSTANBUL BAROK FESTİVALİ (3-8 MAYIS 2014)

Sanat Yönetmenliğini Leyla Pınar’ın üstlendiği 20. Uluslararası İstanbul Barok Festivali 03 – 08 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek. Konserler, workshoplar ve org seminerinin yanı sıra açık havada gerçekleştirilecek kapanış partisi ile 20. yılını kutlanan  festivalin bu yıl Austrian Baroque Consort solistleri onurlandıracak.

Leyla Pınar, “Festivalde Handel’in Apollo & Defne adlı kantatını seslendireceğiz. Antakya Arkeoloji Müzesi’nin, Mozaik Koleksiyonu’nun en değerli parçalarından biri Apollo ve Defne Mozaiği’dir, Antakya’da bulunan defne ağaçları arasından akan Harbiye Şelaleleri’ne Defne’nin gözyaşları denir.

Antakya’da geçtiğine inanılan bu destanı Reyhanlı’da gerçekleştirilen saldırıların hemen ardından, ülkemizde, salt şiddete ve özellikle kadın ve doğaya yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla İstanbul Barok’un repertuarına almaya karar verdik. Nitekim ilk seslendirişimizden bir buçuk ay sonra Gezi olayları patlak verdi.

Baskı karşısında ağaca dönüşerek kendini koruyan bir kadının hikayesi bize sadece bugünkü Türkiye hakkında değil yaşadığımız çağ ile ilgili de çok şey söylemektedir.

Eseri, Austrian Baroque Consort Solistleri de bize eşlik edecek.” sözleriyle Handel’in Apollo & Defne  Kantatı’nı Gezi olaylarında hayatını yitirenlerin anısına seslendireceklerini açıkladı.

Biletler Biletix’te. CKM konserinin bileti ise CKM gişelerinden edinilebilir.

http://istanbulbaroque.com/