20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ

2–18 TEMMUZ 2013

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, 16 yıldan bu yana Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali, bu sene 20. yaşını kutluyor. Cazın merkezini İstanbul’a taşıyacak İstanbul Caz Festivali, 2–18 Temmuz tarihleri arasında, modern cazdan rock’a, dünya müziği ve folka uzanan geniş yelpazedeki konserleri kentin kültürel ve doğal dokusunu yansıtan birbirinden etkileyici mekânlarda izleyiciyle buluşturacak.

İstanbul Caz Festivali,14 farklı mekânda 400’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 40’ı aşkın konserle, Temmuz ayında cazın yıldızlarını yirminci defa müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor.

20. İstanbul Caz Festivali’nin programı Salon İKSV’de yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner’in açılış konuşmasının ardından Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere bir konuşma yaptı. Nafiz Karadere“İnançla, tutkuyla ve sabırla sürdürülen İstanbul Caz Festivali bu sene 20. yaşını kutluyor. Biz de Garanti Bankası olarak 16 yıldır İKSV ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da ‘Garanti Caz Yeşili’ markamızla, caz kültürünün Türkiye’de gelişmesi ve yaygınlaşmasında büyük rol oynayan festivali gönülden desteklemeye devam edeceğiz”dedi.

 

FESTİVALİN 20. YIL AFİŞİNDE ORHAN PAMUK VE BÜLENT ERKMEN İMZASI

 

2013 yılında düzenlenecek İstanbul Festivalleri’nin afişlerinde farklı sanat dallarının önemli isimlerinin yapıtları, desenleri ve el yazıları, grafik sanatçısı ve İKSV Kurumsal Kimlik DanışmanıBülent Erkmentasarımlarıyla bir araya geliyor.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDEN 20. YILA ÖZEL YAYINLAR

İstanbul Caz Festivali bu yıl 20. yılına özel bir yayınla müzikseverlerle buluşuyor. Festivalin bu yılki programına dair bilgilerin bulunacağı dergide ayrıca, Türkiyeli sanatçılardan yazılar ve görüşler de yer alacak. Dergi, Haziran ayında müzikseverlere sunulacak.  

İstanbul Caz Festivali ve EMI Türkiye işbirliğiyle hazırlanacak festival CD’si ise festivale gelecek yıldızların seçme çalışmalarını içerecek. Sanatçıların da görüşleri alınarak seçilecek eserlerden oluşacak 20. İstanbul Caz Festivali CD’si, müzik marketlerde yerini Haziran ayında alacak. Festival takipçilerinin koleksiyonlarında önemli bir yer edinen İstanbul Caz Festivali CD’si, katılacak sanatçıları festival öncesinde tanımak ve festival heyecanının hatırasını yaşatmak için ideal!

Festivalin 20. yılında bir diğer önemli yayın da, festivalin başından bu yana çeşitli konser fotoğrafları ve kayıtlarını da içeren özel bir fotoğraf albümü ve DVD projesi olacak. Sınırlı sayıda üretilecek bu özel set, yıl sonunda  yayımlanacak.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 14 FARKLI MEKANLA TÜM ŞEHRE YAYILIYOR

Programında sunduğu çeşitliliğin yanı sıra kullandığı konser mekanlarıyla da izleyiciler için yeni keşif olanakları sağlayan İstanbul Caz Festivali, her yıl olduğu gibi bu yıl da konser mekânı olarak görmeye alışık olmadığımız, farklı mekanlara yayılarak müzikseverlere ilkler yaşatmaya devam edecek.

Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak Cemal Reşit Rey Konser SalonuCemil Topuzlu Açık Hava SahnesiHaliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, İstanbul Arkeoloji MüzesiSabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi ve Salon İKSV gibi festival mekânlarına Almanya Sefareti Tarabya Yazlık RezidansıAvusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi BahçesiFeriye Lokantası, İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi, KüçükÇiftlik Park, Rahmi M. Koç Müzesive Yıldız Sarayı Hasbahçe gibi farklı mekânlar da eklenecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 20. YILINDA “ULUSLARARASI CAZ GÜNÜ”NÜN YEREL ORTAĞI

 

UNESCO ileThelonious Monk Caz Enstitüsü(Thelonious Monk Institute of Jazz) tarafından, geçen yıl tüm dünyada ilk defa düzenlenmeye başlayan 30 Nisan Uluslararası Caz Günü” kutlamalarının bu yılki merkezi İstanbul olacak. 30 Nisan Salı günügerçekleştirilecek “Uluslararası Caz Günü” kutlamaları, Türkiye Cumhuriyetiişbirliği ve İstanbul Caz Festivali’nin yerel ortaklığı ile İstanbul’da düzenlenecek. Etkinliğin sponsorları arasında, İstanbul Caz Festivali’nin sponsoru Garanti Bankası da yer alıyor.  

20. İSTANBUL CAZ FESTİVALİ YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ DURUL GENCE VE HASAN KOCAMAZ’A TAKDİM EDİLİYOR

İstanbul Caz Festivali’nin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü, caz müzisyeni ve orkestra şefi Durul Genceile Türkiye’nin ilk caz kulübünü açan müzisyeni, ağız armonikacısı Hasan Kocamaz’a takdim edilecek. Durul Gence ve Hasan Kocamaz, ödüllerini festivalin 1 Temmuz Pazartesi akşamı Avusturya Başkonsolosluğu /  Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’ndegerçekleştirilecek açılış törenindealacaklar.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NİN AÇILIŞ KONSERİ’NDE FESTİVALİN 20 YILINDAN OLUŞTURULAN ÖZEL BİR REPERTUAR

20. İstanbul Caz Festivali, 1 Temmuz Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek açılış töreninin ardından özel bir konserle başlıyor. Konserde, Türkiye’nin caz alanındaki genç yıldızlarının bir araya gelmesiyle 2007’de kurulan Four in the Pocket, festivalin 20 yılından sanatçıların eserlerine yer veren özel bir repertuarla cazseverlerle buluşacak. 

Vokalde Elif Çağlar, klavyedeÇağrı Sertel, bas gitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen ilesahnede olacak Four in the Pocket, bu gece için, festivalde bugüne kadar sahne almış popüler sanatçıların en sevilen parçalarının da yer aldığı özel bir repertuar oluşturuyor.

 

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ 20. YILINDA CAZIN MERKEZİNİ İSTANBUL’A TAŞIYACAK

GÜNÜMÜZÜN EN İYİ KADIN VOKALLERİNDEN ALICIA KEYS2 TEMMUZ’DA İLK KEZ TÜRKİYE’DE

 

İstanbul Caz Festivali20. yılında, R&B ve soul müziğin dünyaca ünlü sesi Alicia Keys’i ağırlıyor. 14 Grammy ödüllü Amerikalı şarkıcı, söz yazarı ve besteci Alicia Keys, Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz Salı akşamı saat 21.00’de KüçükÇiftlik Park’ta Türkiye’deki ilk konserini verecek.

20. YIL ÖZEL KONSERİ: MÜZİK DÜNYASININ YILDIZ İSİMLERİ TÜRKİYE’DE CAZIN İLK SESİ SEVİNÇ TEVS ANISINA AYNI SAHNEDE BULUŞACAK

 

İstanbul Caz Festivali,  20. yılında Türkiye’nin ilk caz yorumcusu Sevinç Tevs anısına çok özel bir konser düzenliyor. Proje yönetmeni Hülya Tunçağ ve müzik direktörü Aycan Teztel’in birlikte kurguladıkları ve Sevinç Tevs’in kızı, ünlü şarkı yazarı Şehrazat’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek  “Türkiye’de Cazın İlk Sesi Sevinç Tevs Anısına” başlıklı gece, 11 Temmuz Perşembeakşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yapılacak.

 

FESTİVALİN 20. YILINA ÖZEL SENFONİK DÜZENLEMELERLE E.S.T. SYMPHONY KONSERİ

İstanbul Caz Festivali’nin öncülüğünde gerçekleşen bu özel projede İsveçli orkestra şefi ve besteci Hans Ek, 2008 yılında hayatını kaybeden Esbjörn Svensson’un 2003 yılındaki aranjmanları üzerine kurguladığı yeni bir senfonik düzenleme sunuyor. Filarmonia İstanbul tarafından seslendirilecek eserde, orkestraya solist olarak E.S.T.’nin basçısı Dan Berglund ve davulcusu Magnus Öström, piyanoda Jacky Terrasson ve Michael Wollny, saksofonda Marius Neset ile gitarda Sarp Madenkatılıyor. E.S.T. Symphony konseri Amplio Emlak Yatırım sponsorluğunda10 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.30’daHaliç Kongre Merkezi’nde yapılacak.  

FESTİVALİN VAZGEÇİLMEZ MEKÂNI AÇIKHAVA SAHNESİ EFSANE İSİMLERİ AĞIRLIYOR

USTA MÜZİSYEN BRYAN FERRY YENİ PROJESİ İLE FESTİVAL’DE

70’lerin en ünlü rock gruplarından Roxy Music’in vokalisti ve şarkı yazarı Bryan Ferry, yeni albümünü takiben İstanbul Caz Festivali’nin konuğu oluyor. Popüler müzik sahnesinin en üretken ve pırıltılı isimlerinden Bryan Ferry, geçtiğimiz yıl yayımlanan ve “Slave to Love,” “Love is the Drug” ve “Don’t Stop the Dance” gibi en sevilen şarkılarının 20’li yılların caz tarzında yeniden yorumlandığı Jazz Agealbümünün ardından, 8 Temmuz Pazartesi akşamı saat21.00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndemüzikseverlerle buluşacak.

Popüler Cazın Efsanevi İsimleri

Bob James, DavId Sanborn, Steve Gadd ve James GENUS AÇIKHAVA SAHNESİ’NDE BULUŞUYOR

 

İstanbul Caz Festivali, 20. yılında, caz dünyasının dört efsane ismini aynı sahnede buluşturuyor: Eserleri ile güncel müzik sahnesine de ilham veren, besteleri hip hop müzisyenleri tarafından defalarca kullanılan, 58 albüm ve sayısız ödül sahibi tuşlu çalgılar üstadı Bob James, tüm zamanların en başarılı ve ilham verici saksofon virtüözlerinden David Sanborn, neredeyse bütün türlerde önemli müzisyenlerle çalışmış usta bir davulcu Steve Gaddve Herbie Hancock, Lee Konitz gibi ünlü ustalarla çalışmış, Saturday Night Live Band’in de basçısı olan James Genus. Bu dört efsane isim, 9 Temmuz Salıakşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde festival seyircisinin karşısına çıkacak.

Festivalin heyecanla Beklenen İsmi Şarkıcı ve Söz Yazarı John Legend 29 Temmuz’da İstanbul’da

Soul ve R&B’de kendi neslinin en iyi söz yazarı ve şarkıcılarından John Legend, Matraş sponsorluğunda

29 Temmuz Pazartesiakşamı saat 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde ilk kez İstanbul’da müzikseverlerle buluşacak. 

 

CAZ FESTİVALİ 20. YILINDA YENİ MEKANLARLA ŞEHRİN FARKLI KÖŞELERİNE YAYILIYOR

DÜNYACA ÜNLÜ Caz SOLİSTİ Dee Dee BrIdgewater, USTA PİYANİST VE BESTECİ Ramsey LewIs ile Yıldız Sarayı Hasbahçe’de

 

Günümüzün en iyi caz vokalistlerinden Dee Dee Bridgewater, usta caz piyanisti ve besteci Ramsey Lewis ile aynı sahneyi paylaşacağı konserini 3 Temmuz Çarşambaakşamı saat 21.00’de Yıldız Sarayı Hasbahçe’de verecek.

“Ustalarla Buluşmalar”: Lena Chamamyan, Göksel Baktagir, Özer Arkun & Tuluğ Tırpan TrIo


İ18 Temmuz Perşembe akşamı saat21.30’da Yıldız Sarayı Hasbahçe’de gerçekleştirilecek konserde,bu yıl caz ve klasik Ermeni müziğinin bileşenlerini müziğine yansıtan Suriye’nin en önemli sanatçılarından şarkıcı Lena Chamamyan yer alacak. Lena Chamamyan’a sahnede, geleneksel icra biçimlerindeki ustalığının yanı sıra caz etkilerini de müziğine katan kanun virtüözü Göksel Baktagir, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi çellistlerinden biri olan Özer Arkun ve Balkan şarkıları ile klasik Türk müziği eserlerine getirdiği benzersiz düzenleme ve doğaçlamalarla tanınan piyanist Tuluğ Tırpan eşlik edecek. Toplulukta basta Türkiye’nin önde gelen caz sanatçılarından Volkan Hürsever ve yetenekli genç davulcu Ediz Hafızoğlu da bulunuyor.

Klasik Müziğin Cazla Eşsiz Birleşimi “Teatıme At The Savoy”: Deutsche PhIlharmonIe Merck ve Kerem Görsev

Almanya’nın en özgün orkestralarından, şef, besteci, piyanist, aranjörWolfgang Heinzelyönetimindeki Deutsche Philharmonie Merck, “Teatime at the Savoy” adlı projeleriyle klasik müzik ve cazın birleşiminin en güzel örneklerini sunacaklar. Merckİlaç Ecza ve Kimyasponsorluğunda, 16 TemmuzSalıakşamı saat 21.30’da Cemal Reşit Rey Konser Salonu’ndagerçekleştirilecek bu konserde Deutsche Philharmonie Merck, kendine has müzik tarzıyla dikkat çeken Opera Swing Quartetve Türkiye’nin öncü cazcılarından, piyanist ve besteci Kerem Görsev’le birlikte caz festivali dinleyicilerini türler arası heyecan verici bir yolculuğa çıkaracak. 

BOĞAZ’DA Lopez-NuSSA Ailesi İle Latin Cazla Dolu Bir Gece

 

Küba’nın en önemli piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa vemüzisyen ailesi, DHLExpresssponsorluğunda
3 Temmuz Çarşambagecesi saat 22.00’de Ortaköy’deki Feriye Lokantası’nda cazseverlere farklı bir gece yaşatacak. Küba cazının en sevilen piyanistlerinden Ernàn Lòpez-Nussa, davulda Ruy Lòpez-Nussaile oğulları, 2005 yılında Montreux Caz Solo Piyano Yarışması birincisi, piyanist ve besteci Harold Lòpez-Nussaile kardeşi Ruy Lòpez-Nussaaynı sahnede buluşacak. Konserlerinde dinamik performanslarıyla ilgi çeken Lopez-Nussa Family Project, caz ve Latin müziğinin yanı sıra işbirliği yaptıkları sanatçılarla da müzikal skalalarını genişletiyor.

Festivalin Yeni Mekanı Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde Cazın Yeni Yıldızı Anthony Strong

 

İngiltere cazının yeni yıldızı, şarkıcı, piyanist ve söz yazarı Anthony Strong, cazın yanı sıra blues, pop ve soul türlerinden izler taşıyan iyimser müziği ve canlı ritimleri ile 4 Temmuz Perşembeakşamı saat 21.00’de, festivalin bu yılki yeni mekânlarından Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek konserde festival izleyicileri ile buluşacak.

çok Özel Bir Mekânda çok Özel Bir Ses:

Sıcak ve yalın yorumuyla Melody Gardot

ALMANYA SEFARETİ TARABYA YAZLIK REZİDANSI’NDA

 

Duruluğu ve büyüsüyle zamanı ve mekânı unutturan bir ses, vokalist, şarkı yazarı, müzisyen Melody Gardot,
5 Temmuz Cumaakşamı saat 21.00’de Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nda festival izleyicisiyle buluşacak.

The Sanlıkol HybrId Jazz Orchestra VE PERDESİZ GİTAR VİRTÜÖZÜ ERKAN OĞUR İLE geleneksel müziği cazla buluşturan BİR GECE

 

Besteci Mehmet Ali Sanlıkol’un liderliğindeki değerli müzisyenlerden oluşan Sanlıkol Caz Orkestrası’nın konseri, 5 Temmuz Cuma akşamı saat 20.00’deİstanbul Teknik Üniversitesi Maçka Kampüsü Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleştirilecek. Mehmet Ali Sanlıkol, Temmuz ayında yayımlayacağı yeni albümden parçaları Türkiye’nin en önemli bestecilerinden, perdesiz gitar virtüözü Erkan Oğurile birlikte seslendirecek. Kaba zurna, ney, kös ve nekkare gibi farklı enstrümanları bünyesinde barındıran Sanlıkol Caz Orkestrası’nın çok sesli müziği ve Erkan Oğur’un ustalığını birlikte sunan bu gecede cazseverler, Mehmet Ali Sanlıkol’un modern caz müziği ile mehter müziğinden etkilenmiş çalışmalarını dinleme fırsatı yakalayacaklar.  

 

R&B ve Blues Şarkıcısı Chına Moses ile Klarnet ve Saksofon Virtüözü Anat Cohen, Sakıp Sabancı Müzesi’nde

Olağanüstü yetenekli R&B ve blues şarkıcısı China Moses, 20. İstanbul Caz Festivali kapsamında 13 Temmuz Cumartesiakşamı Sabancı ÜniversitesiSakıp Sabancı Müzesi’nde olacak. Kendi özgün şarkılarının yanı sıra sıcak ve karizmatik sesiyle blues ve soul klasiklerini zenginleştirerek yorumlayan, prodüktörlük ve şarkı yazarlığı da yapan China Moses, Crazy Bluesve This One’s For Dinahadlı albümleriyle de caz sahnesinde yerini sağlamlaştırdı. Aynı zamanda festivalin bir diğer önemli konuğu, Dee Dee Bridgewater’ın kızı olan China Moses’a bu konserde ünlü caz piyanisti Raphaël Lemonnierde eşlik edecek. Moses’ın öncesinde ise müziğinde yalnızca caz değil, Latin ve Güney Amerika ezgilerini de harmanlayan, klarnet ve saksofon virtüözü Anat Cohen’in dörtlüsü sahnede olacak. Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin eşsiz atmosferinde gerçekleşecek olan bu konser, saat 21.15’te başlayacak.

Caz Dünyasının Önemli Piyanisti Stefano BollanI, Bandolim Sanatçısı HamIlton de Holanda ile Arkeoloji Müzesi’nde

Caz dünyasında son dönemde ismi en çok geçen piyanistlerden Stefano Bollani, Hamilton de Holandaile duo projesiyle Pirellisponsorluğunda 15 Temmuz Pazartesi akşamı saat21.30’daİstanbul Arkeoloji Müzesi’nde bir konser verecek. 15 yaşında başlayan müzik yaşamında klasik müzik ve cazdan, Brezilya müziği ile pop-rock’a kadar birçok farklı türde çalışan Bollani, Enrico Rava ile birçok ikili proje gerçekleştirdi. Bollani bu konserde, Brezilya mandolini olarak bilinen “bandolim”e getirdiği yeniliklerle tanınan ve ABD’de “bandolimin Jimi Hendrix’i” olarak bilinen Hamilton de Holandaile sahnede olacak.

Arkeoloji Müzesi’nde Chano DomInguez ile Flamenko ve Caz

Barselonalı piyanist Chano Dominguezmüziğinde yakaladığı caz ve flamenkonun heyecan verici sentezini, 17 Temmuz Çarşamba akşamı saat21.30’daİstanbul Arkeoloji Müzesi’nde vereceği konserde müzikseverlerle paylaşacak. 2009 yılında ünlü plak şirketi Blue Note Records’dan çıkardığı Flamenco Sketchesadlı albümünde Miles Davis’in caz tarihine geçen “Kind of Blue”kaydını flamenko perspektifinden yorumlayan Dominguez, İstanbul konserinde bir flamenko dansçısı ve vokalisti eşliğinde, büyük beğeni toplayan bu albümden parçalar çalacak.

 

ŞEHRİN SOKAKLARINDA “TÜNEL ŞENLİĞİ”

Festival kapsamında bu yıl dördüncü kez gerçekleştirilecek Tünel Şenliğimüzikseverlere “festival içinde festival”sunmaya devam ediyor. Farklı mekânlarda ve açık hava sahnelerinde düzenlenecek birçok konser, etkinlik ve atölye çalışmasıyla müziğin coşkusunu kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Tünel Şişhane ve İstiklal Caddesi hattına yayan Tünel Şenliği, bu yıl da festivalin ilk hafta sonunda önde gelen sanatçı ve topluluklara ev sahipliği yapacak.

Coca Cola veVodafone Freezone eş sponsorluğunda, Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle 6 Temmuz Cumartesigünü saat 18.00’de başlayacak şenlik, Beyoğlu Tünel bölgesinde sokaklarda ve değişik mekanlarda konserler, atölye çalışmaları, özel sergiler ve ikramlarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek. Tünel Şenliği’nin ayrıntılı programı, etkinlik haritası üzerinden takip edilebilecek.

Tünel Şenliği için kurulacak iki ana sahnedeki ücretsiz konserlerle bütün bölgede bir festival atmosferi yaşanırken gece boyunca seyirciler değişik mekanlar ve sahneler arasında mekik dokuyarak, birbirinden farklı etkinliklere katılacaklar. Salon, Nardis, Babylon, Alt, Indigo, Beyoğlu Belediyesi Gençlik MerkeziHollanda Konsolosluğu Bahçesi gibi Beyoğlu bölgesinin renkli mekanlarında gece boyunca sahne alacak sanatçılar arasında Roos Jonker,Timo Lassy, Bruut!Ariya Asrabeat ArkestraOla Onabule, Salvatore Bonafede Trio, Tin Men and The TelephoneMatthias EickMaffy Falay BeşlisiBaba ZulaDilek Sert Erdoğan ve Birsen Tezer bulunuyor.

 

“Caz İçİn Tuhaf Bİr Yer”

 

Bu Yıl Rahmİ M. Koç Müzesİ KaIros 4tet ve Bojan Z’yi Ağırlıyor

 
Her yıl etkileyici programı ile olduğu kadar, sıra dışı mekan seçimleri ve farklı etkinlikleri ile gündeme gelen İstanbul Caz Festivali, bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Strange Place for JazzCaz İçin Tuhaf Bir Yer” konserlerine yeni bir mekanda hayat veriyor. “Strange Place for Jazz – Caz için Tuhaf Bir Yer”, bu yıl 12 Temmuz Cumagecesi Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

 

SALON İKSV’DE AVRUPA CAZ KULÜBÜ GECELERİ

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” serisi İstanbul Caz Festivali boyunca Salon’da devam edecek ve konserler saat 22.30’da başlayacak. “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” konserleri bu yıl Vodafone İstanbul Calling konserler serisi şemsiyesi altında gerçekleştirilecek.

“European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” kapsamında 4 Temmuz Perşembe akşamı Uraz Kıvaner Quintet feat. Marco Tamburini, 10 Temmuz Çarşamba akşamıEvrim Demirel Ensemble feat. David Kweksilber, 11 Temmuz Perşembe akşamıOzan Musluoğlu Trio feat. Ivo Neame, 12 Temmuz Cuma akşamı Şenay Lambaoğlu feat. Médéric Collignon, 15 Temmuz PazartesiakşamıLloyd Chisholm Sextet feat. Luigi Grasso ve Nicolas Dary ve17 Temmuz Çarşamba akşamıEce Göksu ‘Masal’ feat. Gregoire Maret konserleri yer alıyor.

GENÇ CAZKONSERLERİ

İstanbul Caz Festivali kapsamında bu yıl 11. kezgerçekleştirilecek, genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform oluşturanGenç CazKonserler Dizisi, bu yıl da devam ediyor.

Bu yıl Babajim Istanbul Studios & Mastering işbirliğiyle yapılan Genç Caz konserleri 6 Temmuz Cumartesigünü gerçekleştirilecek Tünel Şenliği kapsamında ücretsiz olarak izlenebilecek.“Genç CazKonserler Dizisi’ne katılacak gruplar, Nardis’te yapılacak değerlendirme konseri ile belirlenecek. 26 Mayıs Pazargünü saat 13.00’de başlayacak ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek Genç Caz Değerlendirme Konseri’ne tüm cazseverler davetli. 20. İstanbul Caz Festivali’nde yer alacak4 ismi belirleyecek Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Elif Çağlar, müzik yazarı Feridun Ertaşkan, müzisyen Ferit Odman, müzik yazarı ve yapımcı Hülya Tunçağ, müzisyen Kerem Görsev, müzik yazarı Murat Beşer, müzisyen Önder Focan, müzik yazarı Sevin Okyay ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Pelin Opcin yer alıyor.

 

İSTANBUL MODERN’DE YAP: YENİ MİMARLIK PROGRAMI’NDA SÜRPRİZ ETKİNLİKLER

Festivalin sevilen mekanlarından İstanbul Modern, bu yıl da programda sürpriz bir etkinlikle yer alacak. İstanbul Modern’in YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programıkapsamında kurulacak geçici mekan uygulamasındaki sahnede gerçekleşecek bu etkinliklerin tam programı önümüzdeki dönemde açıklanacak.

TÜRKİYE’DE CAZ BELGESELİ

İLK KEZ İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDE GÖSTERİLECEK

Türkiye’de caz müziğinin geçmişi üzerine kapsamlı bir çalışma ile hazırlanan ve yönetmenliğini Batu Akyol’un yaptığı “Türkiye’de Caz” belgeselinin galası, festival kapsamında gerçekleştirilecek. Belgesel Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda caz müzisyeni ile caz alanında yetkin isimlerle yapılan röportajlar ve arşiv görüntülerinden derlendi.

NARDIS JAZZ CLUB’DA FESTİVALE PARALEL KONSERLER

İstanbul’un sevilen caz kulüplerinden Nardis Jazz Clubbu yıl da festival heyecanına, festivale paralel olarak düzenleyeceği konserlerle dahil olacak. Nardis’te festival süresinceTürkiye caz sahnesinin önemli isimleri konser verecek.

İSTANBUL CAZ FESTİVALİ BİLETLERİ

26 NİSAN CUMA GÜNÜ SATIŞA ÇIKIYOR!

LALE ÜYELERİ İÇİN ÖNCELİKLİ VE İNDİRİMLİ SATIŞLAR 17 NİSAN’DA BAŞLIYOR

İstanbul Caz Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için: