W.Shakespeare’in 450.doğum yıldönümü kapsamında sahnelenecek olan  “Kısasa Kısas” Kasım ayında izleyicisiyle buluştu. Nesrin Kazankaya’nın çevirip yönettiği “Kısasa Kısas” ın dramaturgisi Şafak Eruyar’a, kostüm Fatma Öztürk’e, dekor Hüseyin Çamur ve Tolga Gündoğdu’ya, ışık ve yönetmen yardımcılığı Zeynep Özden’e ait.

Oyunda görev alan sanatçılar: Uğur Aslan, Emre Çakman, Nesrin Kazankaya, Can Yılmaz, Gamze İpek, Erdinç Anaz, Başak Meşe, Volkan Aktan, Zeynep Özden, Bahar Karaoğlu, Oğuz İşçi.

 

Kentte yükselen adi suçlar ve ahlaki çöküş Dük’ün yönetimini tehdit etmektedir. Dük, keskin bir ahlak politikasıyla durumu düzeltme görevini, yeğeni ve vekili Angelo’ya verir. Sert ve otoriter bir yönetici olan Angelo, uykuya yatırılmış yasaları devreye sokar. İlk kurban da kentin soylularından, evlilik öncesi ilişkisi yüzünden yakalanıp idama mahkum edilen Claudio’dur. Claudio’nun kız kardeşi İsabella, ağabeyinin affedilmesi için Angelo’ya gider. Yasaları acımasızca uygulayan Angelo’nun arzularıyla çelişen ilkeleri sarsıntıya uğrar. İsabella  ise iffetiyle sınanacaktır. Bu arada Dük kimlik değiştirerek iktidarın icraatlarını ve halkın yeni yönetime olan tepkisini gizlice denetlemektedir.

Oyunda siyasal iktidarın el değiştirmesiyle toplumsal düzende hızlı, sert ve baskıcı dönüşümler yaşanır ve toplum ahlakı yeniden düzenlenir. Yasaların yeniden yorumlanması, doğal ve insani olan tüm istekleri ölümcül birer suça dönüştürür. Toplum, ahlak, siyasal erk ve yasalar üçgeninde otoriter bir rejimle yeniden dizayn edilir. Komedi ve trajedinin iç içe geçtiği oyunda adalet, suç, merhamet, ahlak gibi kavramlar çevresinde, “Yasalar insan için mi devlet için mi vardır?” olgusu sorgulanır.  

 

Tiyatro Pera’da oyun tarihleri

09 Ocak 2015 Cuma 20.00 Kısasa Kısas 

10 Ocak 2015 Cumartesi 20.00 Kısasa Kısas 

11 Ocak 2015 Pazar 18.30 Kısasa Kısas 

17 Ocak 2015 Cumartesi 20.30 Kısasa Kısas

 

Adres:Kuloğlu Mh., Sıraselviler Caddesi No:70, Beyoğlu