Yenik Düşürülmüş Zaman

Dünyayı esir alan çılgınlık

Gama Galeri İstanbul, 9-30 Kasım 2016 tarihleri arasında Gülderen

Depas’ın son 3 yıllık üretimini kapsayan “Yenik Düşürülmüş Zaman” isimli sergisine yer veriyor.

Yetenek, hırs, mücadele, entrika, tutku dolu kadınlar ve onların fırtınalı yaşamlarının ışığında dünyanın kaosunu betimleyen sanatçı; Hannah Höch, Mata Hari, Maria Callas ve Sophie Scholl gibi farklı dönemlerde yaşayıp, inandıkları amaç doğrultusunda mücadele eden kadınların portrelerini led ışıklı panolar içinde oluşturmuş.

Yağlıboya çalışılmış bu portrelerin dijital baskıları yine yağlıboya soyut yıkım resimleri ile üst üste geliyor ve bu katmanlaşmanın sonucunda ışıklar yakıldığında altta kalan yıkım ve kaos ön plana çıkıyor. Bu kaos; terörü, savaşı ve insanların doğaya verdiği zararın etkisiyle artan doğal felaketleri de kapsamaktadır.

Kapitalizmin kar uğruna doğayı, huzuru ve yaşamı feda etmesidir söz konusu olan. Işıklar kapalı iken görünen sadece bir portredir. Olan bitenin, tahribatın kimse farkında değildir, ya da görmeyerek akıl sağlığını koruduğunu düşünmektedir, ta ki sıra ona gelene dek.

Gülderen Depas’ın son üç yılına bakıldığında üretiminin ana konularının; yıkım, kaos, terör ve savaşın yanısıra, tarihte onu etkileyen mücadeleci, tutkulu iz bırakan sanatçı, politikacı ve bilim kadınları olduğunu görmekteyiz. Sanatçı Gama Galeri’deki sergisinde çok farklı gibi görünen bu iki konuyu, soyut ve figüratifin birlikteliğinde yeni bir anlatımla led ışıklarla aydınlatmış.

Gama Gallery/Turnacıbaşı sok. No: 21, 34433 İstanbul