Panahi’den yine sıra dışı bir film, Taksi Tahran 65.Berlin Film Festivalinde altın ayı ödülünü aldı!Jafar Panahi 2015’de yapılan 65.Uluslararası Berlin Film Festivalinde kendisine karşı uygulanan tüm kısıtlamalara rağmen yeni sıradışı filmi olan TAKSİ TAHRAN ile GOLDEN BERLIN BEAR ödülünükazanmış ve FIPRESCI ödülü yarışmasında En İyi Film ödülünü alarak TAKSİ TAHRAN filmini daha unutulmaz kılmış ve kendi yönetmenliğini bir kez daha kanıtlamıştır.

Sarı bir taksi Tahran’ın renkli ve coşkun sokakların ’da ilerliyor. Birbirine çok zıt olan yolcular taksiye biniyor. Her biri samimi bir şekilde kendi düşüncelerini ifade ederken şoför aynı zamanda da yönetmenden başkası olmayan Jafar Panahi tarafından röportaj yapılıyor. Kamerasını arabanın ön panosuna yerleştirmiş yönetmen mobil film stüdyosu ile İran’ın ruhunu bu komik ve dramatik yolculuk ile yakalıyor.

 

 

ULUSLARARASI BASINDA TAKSİ TAHRAN

“Şaşırtıcı şekilde sıcak, iğneleyici ve göz açıcı.” -Deborah Young(The Hollywood Reporter)

“İranlı film yapımcısının üçüncü filmi çekilirken film yapımının yasak olduğu bir yerde yaşaması sayesinde modern toplumda videonun rolü orijinal bir şekilde ele alındı.”-Kevin B. Lee(Indiewire)

“Biri Jafar Panahi’nin beklenenden daha açık tondaki Taksi Tahran filmi tarafından aniden vurulabilir”-Kenji Fujishima(Slant)

 “Yasaklı İranlı yönetmen Jafar Panahi Tahran sokaklarını şen fakat bir o kadar derin düşünceler ile sanat ve yaşamın kesişimi üzerinden ele alıyor.”-Scott Foundas(Variety)

“Panahi’nin Taksi Tahran filmi ustaca sahnelenen “gerçekliği” ile yeni teknoloji saflığına cilveli bir cevap veriyor.”-Ben Mauk(VICE)

“Film size modern İran hakkında haberlerde keşfettiklerinizden daha fazla şey söylüyor”-Peter Bradshaw(The Guardian)

 

YÖNETMENİN AÇIKLAMASI:

Ben bir film yapımcısıyım. Film yapmaktan başka bir şey yapamam. Sinema benim dışavurumum ve hayatımın anlamı. Hiçbir şey benim film yapmamı engelleyemez. En uç köşelere itildiğim zaman içimdeki ben ve mahrem yerlere bağlanırım, bütün kısıtlamalara rağmen yaratmanın gerekliliği daha güçlü bir içgüdüye dönüşür. Sinema bir sanat olarak benim ilk önceliğim haline gelir. Saygımı gösterebilmek ve yaşadığımı hissetmek için hangi koşul altında olursa olsun film yapmaya devam etmeliyim.

 

JAFAR PANAHI KİMDİR?

1960’da İran, Maine’de doğdu.

Bir çok ödüllü yönetmen, yazar ve yapımcı

Birkaç kısa film ve belgeselden sonra ilk uzun metraj filmi olan The WHITE BALLOON (BADKONAKE SEFID)’ı çekti. Aynı film; prömiyeri 1977’de Cannes film festivalinde gerçekleşti ve CAMERA D’OR ödülünü kazandı. THE MIRROR(AYNEH) 2000 yılında LOCARNO’da gösterildi ve altın kaplan ödülünü aldı. ’THE CIRCLE’(DAYEREH) prömiyerini 2003’de Venedik ’de gerçekleştirdi ve altın aslan ödülünü aldı. CRIMSON GOLD(TALAYEH SORKH) prömiyeri kesin saygı bölümünde Cannes film festivalinde görüntülendi ve jüri ödülünü kazandı. OFFSIDE sahnede ilk defa 2010’da da Berlin’de gösterildi ve en iyi yönetmen dalında gümüş ayı ödülünü kazandı. THIS IS NOT A FILM(IN FILM NIST) prömiyeri 2012’de Cannes Özel Gösterim Seçkisin’ de gösterildi. CLOSED CURTAIN(PARDE) prömiyeri 2013’de Berlinde gösterildi ve en iyi senaryo dalında gümüş ayı ödülünü kazandı.

Jafar Panahi’nin filmleri İran toplumunu gerçek bir şekilde resim etmesi ile bilinir bu yüzden filmleri İran’da gösterime yasaktır. Aslında yönetmenin sadece ilk filmi olan THE WHITE BALLOON’un gösterim lisansı verilmiştir.

Panahi iki defa tutuklanmıştır. İkinci tutuklanması 86 gün sürmüştür ve uluslararası film festivallerinin, artistlerin ve ünlü film yapımcılarının baskısı ile kendi açlık grevi sonucunda İran hükümeti kefalet ile yönetmeni serbest bırakmıştır.

Mahkemenin son kararına göre Jafar Panahi’nin 20 yıl süre ile film yapması, senaryo yazması, yurtdışına çıkması ve röportaj vermesi yasaklanmıştır. Eğer bu durumlardan biri gerçekleşirse kendisine 6 yıl hapis cezası verilecektir.

Bu yüzden önceki 3 filmi izinsiz bir şekilde çekilmiştir.

Panahi birkaç İnsan Hakları ödülü aldı; bunların içinde SAKHAROV DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ÖDÜLÜ VE ÖZGÜRLÜK İÇİN SANAT MADAYASI’ ı var.

 

FİLMOGRAFİSİ:

2015-TAXI 1997-THE MIRROR(AYNEH)

2013-CLOSED CURTAIN(PARDE) 1995-THE WHITE BALOON(BADKONAKE SEFID)

2011-THIS IS NOT A FILM(IN FILM NIST)

2006-OFFSIDE

2003-CRIMSON GOLD(TALAYE SORKH)

2000-THE CIRCLE(DAYEREH)