Uğur Yücel’in yönetiği film, 13-19 Temmuz’da Sırbistan’da düzenlenen Paliç Avrupa Filmleri Festivali’nde, Uğur Yücel’in yönettiği “Soğuk”, ‘Parallels and Encounters’ bölümünün en iyi filmi seçildi.

Jüri gerekçeli kararında “Türkiye’deki insan ilişkilerini, çok katmanlı, şiirsel ve cesur bir üslupla anlatan; iyi oyunculuk ve etkileyici sinematografisi ile göz dolduran filmi”

Filmin  galası Berlin Film Festivali Berlinale’de yapıldı.Erol Avcı yapımcılığında gerçekleşen ve başrollerde Cenk Medet Alibeyoğlu, A. Rıfat Şungar, Valeria Skorokhodova, Yulia Vanyukova, Yulia Erenler, Ezgi Mola, Şebnem Bozoklu, Rıza Sönmez gibi isimleri bir araya getiriyor.

Kars’ta geçen film, gece kulübünde çalışan üç Rus kız kardeş ve onlardan birine aşık olan bir demiryolu işçisi hakkında.

Kış mevsimi yaklaştığında karla kaplanan ve dış dünyayla iletişimini kaybeden bir Kars kasabasında geçen hikayede, bir demiryolu çalışanı olan Balabey’in yaşamından bir kesite tanık oluyoruz. Evli olan ve vaktinin çoğunu çalışarak geçiren Balabey, arkadaşlarıyla pavyona gittiği bir gece hayatını beklenmedik bir şekilde değiştirecektir. Zamanında Rusya’dan Kars’a gelen ve bu pavyonda çalışan üç kız kardeşle karşılaşan Balabey, geceyi küçükleri Irina ile geçirecektir. Balabey, bu gece boyunca Irina ile arasına kesin bir mesafe koyacak olsa da duygusal olarak Irina’nın etkisinden kurtulamayacaktır.