“Seyahatname2” Sezon Finali …Son 3 Temsil

Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi  28 Mayıs saat 20.00-22.00

Modern Dans Topluluğu İstanbul, 3. yaş gününü SEYAHATNAME2 ile kutluyor. Üç sene önce gene 17 Mayıs ta; Beyhan Murphy’nin en tanınmış yapıtı olan Seyahatname’nin devamı olan SEYAHATNAME2 ile hayatına başlayan ve üç senede İstanbul’un sahne sanatları dünyasında önemli bir boşluğu dolduran, MDTist; Dünya İletişim Günü (17 Mayıs) ve 19 ile 28 Mayıs’ta üç SEYAHATNAME2 temsili ile hem bu ilk prodüksiyonuna güle güle diyor hem de sezon finali yapıyor.

 Evliya Çelebi’nin 17.yüzyıl’da kaleme döktüğü seyahat gözlemleri üzerine kurulu olan SEYAHATNAME2’de, modern dans, tasarım ve tekstler, Ozan Açıktan’ın video yapımı ile drama çerçevesinde buluşuyor.

Bu çağdaş prodüksiyonda, insanının içsel yolculuğundaki gelişimi, Evliya Çelebi’nin bazen macera bazen tılsımla dolu seyahatleri Elif Şafak’ın aşk, yaşam ve kimlik sorgulayıcı pasajları ile ile eş zamanlı olarak sergileniyor. Mor ve Ötesi bas gitaristi Burak Güven’in müziği, alternatif ve etnik ögeleri deneysel bir platformda buluşturuyor. Cem Görk’ün yalın ve ergonomik sahne enstelasyonu Ayşegül Alev’in çağdaş-retro tasarımlı kostümleri ile prodüksüyona çağdaş bir anlam kazandırıyor.

Ergime, Bahar Şantiyesi, MDTist@Bİ’dünya, Şehir-Orman,Hüsn-ü Aşk’a Dair, Alis Yıldızların Altında,Mini-Fest gibi eserler ve programlarla Beşiktaş’ın sanat merkezi FULYA-SANAT’ı canlandıran ve İstanbul’a kazandıran bu genç ve dinamik topluluk MDTist, bu üç senelik kısa zamanda Hollanda, Slovenya, Çin,Hollanda,Tayland’a turneler yaparak yurt dışında da önemli başarılar elde etti.

Basından
“……’Seyahatname’ sanatta zirve olmaya aday….”
“..Insanın,seyrinden zorlu bir serüven tadı aldığı
çok özel bir sanat ürünü….”
“…..Anlatılmaz, sadece görülmeli!!!….”
…..Müzik başlı başına bir alem….”
“…..Bütünüyle çok başarılı bir çalışma…”

Gitmek başı sonu olmayan,menzili meçhul bir seyrüsefer;varmaksa güzergahı önceden çizilmiş, hedefi malum bir tırmanıştı.Gitmekte aslolan dere tepe taban tepip durmaksızın hareket ederek rüzgarı hissetmek;
varmakta aslolan ise,o tepeye ulaştıktan sonra durup rüzgarı elde etmekti.(E.Şafak)

Biletler:www.dobgm.gov.tr adresinden ve Fulya Sanat gişelerinden temin edilebilir.