Samsara insanın içine işleyen, ruhani bir deneyim.

Filmin yönetmeni Ron Fricke: “Ne oyuncumuz ne de diyaloğumuz var, dolayısıyla görüntü bizim başrol oyuncumuz.” diyor.

Samsara, Baraka’nın yönetmeni Ron Fricke’nin yirmi yıl sonra çektiği ilk film. Kelime olarak ‘samsara’ Sanskritçeden bire bir çevrildiğinde doğanın sonsuz döngüsü anlamına geliyor. Film de doğum, ölüm, yaşam ve reenkarnasyonu konu edinmiş. Beş yılı aşkın bir sürede, yirmi beş ülkede çekilen Samsara, insanlığın kutsal saydığı topraklardan, endüstrileşmenin en yoğun yaşandığı alanlara kadar geniş bir coğrafyayı kapsıyor.

İnsan deneyiminin ve maneviyatının kavranılmaz derinliklerini araştıran saf bir sinema deneyimi sunan film, dünyanın çeşitli yerlerindeki insan topluluklarının umut etme biçimleri kadar korkularının ve arzularının da benzer olduğunun altını çiziyor.

Artık çok az filmde kullanılan analog 70mm film formatıyla çekilen film, insanlığı doğaya bağlayan yaşam döngüsünün görsel bir yansıması. Ne bir gezi güncesi, ne de bildiğimiz anlamda bir belgesel olan Samsara, kesinlikle büyük ekranda görülmesi gereken, duyularınızı harekete geçirecek eşsiz ve belki de ruhani bir sinema yolculuğu! 

Yönetmen Hakkında

Amerikalı yönetmen ve görüntü yönetmeni Ron Fricke geniş açı ve time lapse kullanımında dünyanın en iyi sinemacılarından birisi olarak gösterilir. Chronos (1985) ve Sacred Site (1986) belgesellerinin yanında Montreal’de FIPRESCI Ödülü alan Baraka (1992) ve Dublin Film Festivalinden ödülle dönen Samsara (2011) belgesellerinin yönetmenliğini ve görüntü yönetmenliği yapmıştır . 

Künye 
Yönetmen: Ron Fricke 
Senaryo : Ron Fricke, Mark Magidson 
Görüntü Yönetmeni:Ron Fricke 
Kurgu :Ron Fricke, Mark Magidson 
Müzik :Michael Stearns, Lisa Gerrard, Marcello De Francis 
Yapımcı :Mark Magidson