İsmail Saymaz: Polisin eline düşünce-Sıfır Tolerans

“Polisin Türkiye’nin genelinde cinayet işlediği zaman nasıl ifade verdiğini araştırdık. Baktık ki, Antalya’da Çağdaş Gemik’i öldüren polis de aynı şekilde ifade veriyor. ‘Ayağım kaydı, silahım patladı, nasıl oldu, bilmiyorum.’ Sivas’a geçtik. Turan Özdemir’i öldüren polislere baktık. Onlar da aynısı… Peki, mermi nereye değdi? Turan Özdemir’in ense köküne. Çağdaş Gemik’in neresinde patlamıştı? Kulağının arkasında. Baran Tursun’da? Tam kafasının arkasına.”

“Onur’u yaşamdan koparan süreç, kolluk güçlerinin uygulamaları… Ben onu önce içimde var ettim, sonra kucağımda; emdirdim, kocaman bir adam oldu… Benim oğlum var ama 28 yaşında delikanlı, yaşlanmayacak… Onun hak mücadelesinde iğneyle kuyu kazdığımızı biliyorum….”

“Şimdi her polis bir değil ama TV’de polis görünce artık TV’yi kapatıyorum, başka kanala geçiyorum. O anki şeyi aklımdan silmeye çalışıyorum… Önceden polislere güvenim vardı, şimdi yok…”

Eylemde, sokakta, karakolda polis şiddeti… “Dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle kafalarından vurulanlar, polisin eline sağ salim düşüp hayatlarını yitirenler, felç olanlar, sakat bırakılanlar, işkencelerden geçenler…

Son beş yılda polis kaynaklı ölümlü vaka sayısının sadece kitap yayına hazırlanırken 124’ten 127’ye çıkması bile nasıl bir dehşet tablosuyla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. İsmail Saymaz, İstanbul’dan Ankara’ya, Antalya’dan Diyarbakır’a polisin karıştığı otuz beş adli olayı derinlemesine inceleyerek işkenceye ve kötü muameleye “sıfır tolerans” vaadinin hayatta hiçbir karşılığı olmadığını gözler önüne seriyor.

Polisin Eline Düşünce–Sıfır Tolerans Festus Okey’ler, Şerzan Kurt’lar, Çayan Birben’ler, Baran Tursun’lar ve niceleri unutulmasın, tekrarlanmasın diye…

İsmail Saymaz hakkında:

2014 Abdi İpekçi Yılın Gazetecilik Ödülü İsmail Saymaz verildi. 

Ödülün Radikal gazetesinde 23 Ağustos 2013 tarihinde yayımlanan ‘68 Saniyede Linç’ başlıklı haberi ile İsmail Saymaz’a verilmesini kararlaştıran kurul, ödül gerekçesini şöyle açıkladı: “Ödül, 2013 yılında Türkiye ’ye damgasını vuran Gezi Olayları sırasında, Eskişehir’de aralarında polis ve vatandaşların da bulunduğu bir grup tarafından dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın dayak görüntülerini ortaya çıkararak haberleştiren Radikal gazetesi muhabiri İsmail Saymaz’a verilmiştir. Jüri, Saymaz’ın hazırladığı haber ve sonrasında sürdürdüğü fikri takiple konuyu Türk kamuoyunun gündeminde tutmasını ve böylelikle Türkiye’de insan hakları ve hukukun üstünlüğü arayışlarına yaptığı katkıyı ödüllendirmiştir.”