ODTÜ arazisinden geçirilmesi planlanan bağlantı yolu ve yol nedeniyle ağaçların kesilecek olmasına tepki gösteren ODTÜ’lüler ile 100’üncü Yıl ve Çiğdem mahallesi sakinleri, yapılacak yol güzergahına direniş çadırları kurarak, nöbete başladı. Çadırların kurulduğu bölgeye TOMA ve çevik kuvvet ekibi konuşlanırken, daha sonra çadırların toplanması üzerine güvenlik güçleri bölgeden uzaklaştı. Ancak nöbet devam ediyor.

Ankara’nın trafik sorununu çözmek amacıyla, Anadolu Bulvarı ile Konya Yolu arasında 8 şeritlik bağlantı yolu yapılması planlanıyor. ODTÜ ormanından ve mahallelerin arasından da geçirilmesi planlanan yolun trafik sorununu çözmeyeceği, aksine binin üzerinde ağacı katledeceğini ve 100’üncü Yıl ve Çiğdem mahallelerini yaşanmaz bir yer haline getireceği belirtiliyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada, “ODTÜ, yol planını bakanlığa yolladı. Bakanlık imar planını onaylarsa, iki aya kadar ODTÜ’ye girmiş oluruz” bilgisini verdiler.

Yorumlar içinhttp://www.nediyor.com tıklayınız.

Bozkırı Yeşertenler

  • Birkısım üniversiteler orman ortasına ağaçlar kesilerek kurulduğu halde ODTÜ, bozkırda bugün Ankara’nın akciğeri olan ormanını kendisi kurdu.Nami Çağan.
  • ODTÜ Ormanı’nın Doğuşu videosunu  izleyerek geçmişten bugüne ağaçlandırma serüvenini izleyebilirsiniz.

 

 
 
  •