Murathan Özbek …’’AN’’  ile 2. Kişisel sergisini açıyor !
 
Geçen yıl açtığı “İN” sergisi ile dikkatleri üzerine çeken fotoğraf sanatçısı Murathan Özbek, bu kez “AN” ile sanat severleri buluşturuyor.
 
Sinema prodüksiyonu ile eş tuttuğu çekimlerinin tema ve görsel zenginliği için ülkenin hemen her yerini dolaşan sanatçı için ilk kez bir film şirketi  Galatafilm, sanatçının sergisine sponsorluk yapıyor…

 
Fotoğraf çekmeye başladığı 2009 yılından bu yana dünyanın en prestijli fotoğraf yarışmalarında  ‘’5 önemli ödül’’ kazanan sanatçı, bu kez zamanın geçişinin kendisinde yarattığı yokluk hissini işliyor.
 
Kendi hayatından yola çıkarak yarattığı fotoğraflar her ne kadar otobiyografik olsalar da, seyirciye kendilerini fotoğrafa koyma anlamında büyük bir alan sunuyorlar; “ve baktım ki hayatımın en önemli anları fotoğraflanmamış, ‘’o’’ anlara gitmeye başladım.”  diyor Özbek.
 
Sanatçı, kendi zamanının izinde ilerlerken karşılaştığı boşluğu, seyircinin içine girebileceği bir hale getiriyor. Bu da serginin en dikkat çekici yanı olarak göze çarpıyor.
 
23.000 kişinin yaklaşık 100.000 projeyle başvurduğu Nikon 2012-2013 fotoğraf yarışması 2.si Murathan Özbek’in Galatafilm sponsorluğunda hazırladığı “AN ” sergisi, 10 – 31 Ocak tarihleri arasında Nişantaşı Renart Sanat Galerisi’nde görülebilir.  
 
10 Ocak 2014 – 31 Ocak 2014
Murathan Özbek – An
Ren Art, Nişantaşı
 
Murathan Özbek
 
1983’te Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Erzurum’da tamamladıktan sonra Ankara Bilkent Üniversitesi’nde Ekonomi Bölümü’nü bitirdi. Üniversite yıllarında çektiği kısa filmlerle beraber Bilgi Üniversitesi Sinema Yüksek Lisans Programı’na kabul edilen Özbek, 2009 yılında fotoğraf çalışmalarına başladı. 2010 yılında, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde “dünyanın felci” ismiyle sunduğu projesiyle büyük ödüllerden birini aldıktan kısa süre sonra ilk sergisi “bitmeyecek rüyamın son tabirleri” sergisini İstanbul’da açtı. 
 
2012 yılında ise yine İstanbul’da açtığı ikinci sergisi “in” ile dikkatleri üzerine çekti ve dünyanın en önemli fotoğraf yarışmalarında ödüller kazandı. Sanatçının sinema ilgili çalışmaları da bir yandan devam etmektedir. 
 
 
Ulusal ve Uluslar arası ödülleri:
2010 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, Angels&Demons Büyük Ödülü
2011 Boyner Ödülleri, üçüncülük ödülü
2012 One Eyeland Ödülleri, Gümüş Madalya
2013 Paris Px3 Ödülleri,  mansiyon ödülü
2013 Paris Px3 Ödülleri, İkincilik Ödülü
012-2013 Avusturya Trierenberg Super Circuit, Altın madalya
2012-2013 Nikon Dünya Fotoğraf Ödülleri İkincilik ödülü