İskoç polisiye yazarlarının en önemlilerinden biri olan Ian Rankin, ülkemizde Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan son romanı Veda Müziği’nde polisiye roman tarihinin en baştan çıkarıcı karakterlerinden birinin kariyerine son veriyor.
 
Daha önce Başkasının Mezarı ve Ölüleri Anmak adlı kitaplarıyla karşımıza çıkan Ian Rankin, bir kez daha Türk okuruyla buluşuyor. Kendisine sıkı bir takipçi kitlesi oluşturan Rankin, Müfettiş Rebus’ı bu romanda son kez sahneye çıkarıyor. Rebus’ın emekli olmadan önce aldığı son dava yine Edinburgh’da geçiyor ve dizinin daha önceki kitaplarında olduğu gibi polisiye ile siyasi gerilimi bir araya getiriyor. Bir Rus şairin öldürülmesiyle başlayan süreç siyasetin ve yeraltı dünyasının karmaşık patikalarında ilerliyor.
 
İskoç polisiye edebiyatının en hınzır ve entelektüel kalemi Rankin, polisiyen dünya siyaseti üzerine yorum yapmak için iyi bir araç olduğunu bir kez daha gösteriyor. Kullandığı kıvrak ve espri yüklü dille de bütün hikâyeyi edebi bir ziyafete dönüştürüyor. Polisiye tutkunları bu ziyafete bayılacak.
 
“Dizinin başından beri Rankin’in gücü Edinburgh’un psiko-coğrafyasının özünü kavrama yeteneğinden ileri gelir: Rankin, bankacılığın ve genelevlerin, erdem ve şiddetin şehrini, yeraltıyla yerüstü dünyalarının buluştuğu bir şehri canlı bir şekilde tasvir ediyor. Ustaca kurgulanmış ve iğneleyici esprilerle dolu Veda Müziği de aynı şeyi yapıyor.”
Metro
 
Veda Müziği
Ian Rankin
Çeviren: Dilek Şendil
442 Sayfa, 24 TL
Yapı Kredi Yayınları