Kafka gibi kudretli, Flaubert gibi incelikli, Proust gibi çağ-açan Davis’in hikâyeleri zengin bir aklın şölenidir.

Ali Smith, The Guardian

Lydia Davis’in hikâyeleri tek bir kitabın sınırlarını aşıp bir kütüphaneye dönüşüyor… Bu tek kitaplık kütüphaneye yazarın çeşit çeşit armağanları için gelirsen kal orada, çünkü hikâyeler yaratıcı bir okuma davetini sürekli yeniliyorlar.

Helen Oyeyemi, The Guardian

Bir cümle cümleden daha fazla bir şey olabilir mi? Hayat kendi kendini nasıl ortaya koyar? Bu sorular Davis’in yazarlık hayatının başlangıcından beri var olan sorular. Flaubert’in ünlü ‘Hayatında sıradan ve düzenli ol ki yazılarında şiddetli ve özgün olabilesin’ uyarısı Yapamam ve Yapmayacağım için de geçerli. En sıradan ve en düzenli anların aslında en şiddetli ve özgün anlar olduğuna dair anlayış kitabı sarıp sarmalamış, farkına varmak, yeniden-yaratmak, saklamak bize kalmış. Birçok bakımdan Yapamam ve Yapmayacağım tıpkı William Burroughs’un kolajları gibidir, gerçekliğin kolaj mantığını ele geçirene kadar gelişigüzel anlar birbirlerine eklemlenmiş, birbirlerine karşıt konmuştur; ama Burroughs’un aksine Davis kelimeleri silmez, kaosa kelimelerle şekil verir.

David Ulin, The Los Angeles Times

 

Lydia Davis

Lydia Davis kısa hikâyeleriyle öne çıkan ABD’li bir yazardır, aynı zamanda bir romanı ve eleştirel yazıları da bulunmaktadır. Fransızca ve diğer dillerden İngilizceye birçok edebiyat klasiğini kazandırmıştır. Çevirilerinin arasında Marcel Proust’un Swann’ların Tarafı ve Gustave Flaubert’in Madame Bovary kitaplarının yanı sıra Maurice Blanchot’nun pek çok kitabı vardır. Lydia Davis, Yapamam ve Yapmayacağım kitabıyla 2013 Man Booker ödülünü kazanmıştır.

Elif Bereketli (Çeviren)

1986’da Münih’te doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde İngilizce Mütercim Tercümanlık eğitimi aldı. Art-ist Güncel Sanat Dergisi’nde ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda yarı zamanlar işlerde çalıştı. Ardından Cumhuriyet Gazetesi kültür sanat sayfalarında muhabirlik, pek çok kültür-sanat dergisinde serbest olarak yazarlık yaptı; Taraf Gazetesi’nde köşe yazıları yazdı. 2010 yılında SabitFikir dergisini kurdu ve dört yıl boyunca genel yayın yönetmenliğini yaptı. Şimdi bir yandan SOAS, University of London’da Kültürel Çalışmalar üzerine yüksek lisans yapıyor, bir yandan serbest yazarlık, editörlük ve çevirmenlik çalışmalarına devam ediyor.

 

Sayfa Sayısı: 308

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe

 

Yayınevi: Encore