Lisa Çalan, 28 yaşında bir sinemacı. Henüz yolun başındayken, 7 Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinden iki gün önce Diyarbakır’daki HDP mitingi sırasında yapılan bombalı saldırıda ölen ve yararlananlarla birlikte Lisa da iki bacağını birden kaybetti. Ortadoğu Sinema Akademisi çalışanlarından, sanat yönetmeni ve yönetmen Lisa, iki bacağını kaybetse de, yaşamaktan vazgeçmediği gibi umut etmekten de, hatta sinema yapmaktan da vazgeçmedi. Şimdi Lisa’nın kaldığı yerden devam edebilmesi için, onun hikayesine kulak vermenize ihtiyacımız var.

 

Lisa, peşi sıra geçirdiği ameliyatlar ve tedavi sonrasında, protez bacak talebi devlet tarafından karşılanmadığından ve Türkiye’de protez bacak maliyeti yüksek olduğundan, Almanya’da yarı fiyat olan protez bacak takılması için iki hafta önce Almanya’ya gitti. Protez takılana kadar Lisa’nın vücudunun proteze uyumlu hale gelmesini sağlayacak 2 aylık bir tedavi süreci olacağı düşünülüyordu. Ne mutlu ki Lisa’nın kaslarının ve vücudunun şimdiden proteze uygun olduğu ve protezin hemen takılabileceğini öğrendik. Bu arada takılacak protezlerin taksitlendirilmesi talep edildi ve firma tarafından bu talep kabul edildi.  Bir an önce Lisa’nın protezlerine kavuşması gerek aksi taktirde süreç uzarsa, Lisa’nın kaslarının zayıflayabileceği ve proteze uygunluğunu kaybedebileceği söyleniyor.

 

Lisa güldükçe içimize ırmaklar, okyanuslar akıyor. Biz tek parça bedenimizle mutsuzken, onun kudreti ve metaneti bize umut oldu ve ondan çok şey öğrendik. Lisa gibi toplumsal meselelere öncelik veren kadın sinemacılara Türkiye ve dünya sinemasının ihtiyacı var. Lisa ayaklandığında hepimize yol göstereceğine ve ortaya koyduğu üretimlerle, farkındalık yaratacağına inanıyoruz.

 

Filmografi

Zimane Çiya (Dağların Dili)/ Senarist – Yönetmen

Vesarti (Gizli)/ Oyuncu- Sanat Yönetmeni 

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=ZhDXxbgynC8?

 

Bermayi (Arta Kalan)/ Oyuncu – Sanat Yönetmeni 

Defter/ Sanat Yönetmeni 

Nisebina Rengin (Nusaybin’in Rengi)/ Yardımcı Yönetmen

Denge Kolanan (Sokağın Sesi)/ Kurgu