Milli Saraylar Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı, Kadıköy’ün 70’li yıllardan bu yana simgesi olan Altıyol’daki tarihi “Dövüşen Boğa” heykelinin Beylerbeyi Sarayı’ndaki eşinin yanına taşınması istemiyle Kadıköy Belediyesi’ne başvurdu.

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamada, 1864’te Sultan Abdülaziz tarafından sanatçı Rouillar’a Paris’te yaptırılan, orijinal adı “Dövüşen Boğa” olan Boğa Heykeli’nin, uzun yıllar çeşitli noktaları dolaştıktan sonra Altıyol’a konulduğu kaydedildi.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, heykelin Kadıköy’den, Kadıköylülerin elinden alınmak istenmesine üzüldüğünü, Altıyol’da uzun yıllar Kadıköylülerle iç içe yaşayan heykelin ilçenin simgesi haline geldiğini belirtti.

Yıllardır bu meydanda duran heykelin halktan uzaklaştırılmasının anlamsız olduğuna değinen Öztürk, yazıyı olumsuz yanıtladıklarını, bu karardan vazgeçileceğini umduklarını belirtti. Eşi ile buluşturmak istiyorlarsa eşini de bize versinler, Altıyol’a yerleştirelim açıklamasında bulunan Öztürk, Twitter’dan da bu isteğini dile getirdi.

Yorumlar

ekşihabermas @eksihabermas Kamusal alanların heykelsizleştirilmesinde yeni aşama: Sıra Altıyol’daki boğaya gelmiş. http://t.co/k06ayJ0u9I Fena halde hastasınız.

mevlut tezel @mevluttezel TBMM Müzeler Müdürlüğü’nün Kadıköy’deki boğa ile derdi ne? kimsenin geçmediği BeylerbeyiSarayı’na koyunca ne olacak? boğa da mı müstehcen:)

www.nediyor.com