JAY-Z’DEN MÜZİĞİN SINIRLARINI ZORLAYAN ALBÜM:  MAGNA CARTA.. HOLY GRAIL
 
43 yaşına merdiven dayayan ünlü rapçi, 12. stüdyo albümünü yayınladı. Justin Timberlake, Rick Ross, Beyonce, Frank Ocean, Swizz Beats, Pharrell, Nas ve Timbaland gibi birçok ünlü isimden destek alan Jay Z için bu albüm, kariyerinin en başarılı albümlerinden birisi ki ünlü prodüktör Timbaland’e göre ”en iyisi”…
 
16 “çok iyi” şarkıdan oluşan Magna Carta.. Holy Grail, ilk etapta albümün çıkış şarkısı olan Justin Timberlake düeti “Holy Grail” ile dikkat çekerken, ünlü tasarımcı Tom Ford’a itafen yazılmış ve aynı adı taşıyan “Tom Ford”, hayatının aşkı Beyonce ile beraber söyledikleri ve serinin devamı sayılan “Part II (On The Run)” ve Jay Z’nin sanat aşkını vurgulayan “Picasso Baby” ile iddiasını sürdürüyor. Albümün tamamı şimdiden dinleyicilerden tam not alırken, Samsung ile yaptığı özel anlaşmaya bağlı olarak 1.000.000 ön satış ile yayınlandığı gün Platinum Statüsüne ulaşan ilk HipHop albümü oldu.
 
Albüm kapağını ve görsellerini ünlü fotoğrafçı Ari Marcopoulosb “Salisbury Katedrali”nde çekti.  Magna Carta anlaşmasının orijinal metinleri de bu katedralde yer almaktadır.