Selçuk Demirel – İnsanoğlu Kuş Misali
 
2 Nisan 2014 – 31 Ağustos 2014
Fransız Kültür Merkezi , Taksim
 
Basındaki desenler 1974-2014
 
 
İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 2 Nisan – 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında, 1978 yılından bu yana Paris’te  çalışmalarını sürdüren sanatçı Selçuk Demirel’in 1974-2014 yılları arasında basında yer alan çizimlerinden yapılmış bir seçkiyi İnsanoğlu Kuş Misali başlığı altında sergiliyor. Bu retrospektif sergi izleyicileri sanatçının son kırk yılda dünya gündemine ilişkin özgün bakışını keşfetmeye davet ediyor. Sergi çerçevesinde Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenecek bir söylşeşide ise, Selçuk Demirel’in çizimlerinin yayınlandığı Le Monde Diplomatique’in yöneticisi, yazar ve gazeteci Serge Halimi, Libération gazetesi Türkiye muhabiri Ragıp Duran ve İstanbul Politikalar Merkezi kıdemli uzmanı Cengiz Aktar, Fransa ve Türkiye’de medya bağımsızlığı ve demokrasi ilişkisini tartışacaklar.  
 
Dünyanın 1974 ile 2014 yılları arasındaki yaşadığı önemli olayları, siyasal ve sosyal dönüşümleri çizgilere taşıyan bu sergi, Selçuk Demirel’in Türkiye’de yaşarken hazırladığı bir dizi afiş ile açılıyor. Sanatçının Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times ya da The Wall Street Journal gibi gazete ve dergilerde  yayınlanmış desenlerinden yapılan bir seçki sergide üç tema etrafında sunuluyor:
 
Jeopolitik: Parayı egemen kılan çatışmalar, savaşlar, dünyada yaşanan çalkantılı olaylar ve ekonomik ve mali krizler ile boğuşan insanoğlu
İnsan hakları: Toplumda yaşanan felaketlere insanoğlunun direnişi, özverisi, kadınların köktendincilik ve tüm kötü muamelelere karşı verdikleri mücadele
Düşünmek: Gozetlenen dusunce,İnsan aklı kaç kere belirsizliklerle karşı karşıya kalmıştır? Kültürel kriz ve iletişim krizlerini eleştiren çizimler.
 
Selçuk Demirel’in çizimleri, kalemin hoşgörüsüzlüğe karşı durmak ve ifade özgürlüğünü savunmak için en iyi silah olduğunun kanıtı. Sanatçının çizimleri, dünyamızda yaşanan akıldışılıkları ince bir üslupla açığa çıkaran şiirsel olduğu kadar siyasi birer eylem aynı zamanda.
 
Küratör : Valérie Dardenne
Sergi Düzeni : Yılmaz Aysan
Selçuk Demirel’in yapıtının farklı bir boyutunu yansıtan “Şimdi / Now” sergisi ise 4 Nisan – 3 Mayıs tarihleri arasında Galeri Nev’de sanatseverlerle buluşacaktır.
 
1954 yılında Artvin’de dünyaya gelen sanatçı Selçuk Demirel, çalışmalarını Fransa’da sürdürüyor. İlk resimleri 1973 yılında Ankara’da henüz lise öğrencisi iken yayınlandı. Sonrasında sanatçının mimarlık eğitimi alırken gerçekleştirdiği çizimleri önemli gazete ve dergilerde basıldı. 1978 yılında Paris’e yerleşen Demirel, çalışmalarını burada sürdürdü. Eserleri Türkiye’de Cumhuriyet, Politika, Yeni Yüzyıl, Milliyet’te, yurtdışında ise Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, Time, The Boston Globe, Business Week, The Nation’da yayınlandı.
Çalışmaları daha çok basında yer alsa da, Selçuk Demirel 40‘dan fazla kitap ve desen albümü de yayınladı.  Çocuk ve gençlik kitapları yazdı ve resimledi. Sanatçı aynı zamanda afiş, kartpostal ve başka basılı malzemeler için tasarım yapıyor. Desenleri cam, kumaş gibi farklı malzemeler üzerinde basılıyor. Sanatçının eserleri düzenli olarak Avrupa’da sergileniyor.
 
“İnsanoğlu Kuş Misali” sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Aydın Doğan Vakfı arasındaki kültürel işbirliği çerçevesinde yer almaktadır.
 
Sergi, Pazartesi – Cumartesi günleri arasında 09:30 – 20:30 ve Pazar günü 10:00 – 14:00 arasında ziyaret edilebilir.