Türküleriyle herkese umut veren İlkay Akkaya yeni bir albüm çıkarıyor, UMUT.

Gelin albümü İlkay Akkaya’nın kendi ağzından ve ünlü müzik eleştirmeni Naim Dilmener’in anlatımlarıyla tanıyalım. 

 

 

İlkay Akkaya Kimdir?

 

 

İlkay Akkaya, 26 Mayıs 1964 tarihinde İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’nu bitirdi. Profesyonel müzik çalışmalarına Grup Yorum’a katılarak başladı. Bir süre İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarına devam etti. Ayrıca özel şan dersleri aldı. Grup Yorum’la birlikte “Berivan-Haziranda Ölmek Zor” ve “Türkülerle” albümlerinde çalıştı. 1989 yılında Tuncay Akdoğan’la birlikte Grup Yorum’dan ayrıldı.

10 Ocak 1990 yılında Tuncay Akdoğan ve İsmail İlknur’la birlikte Grup Kızılırmak’ı kurdu. Grup Kızılırmak’la birlikte şu ana kadar on üç albüm çıkardı. Yurtiçi ve yurtdışında sayısız konserlere çıktı. Çeşitli gazete ve dergilerde haftalık yazıları yayınlandı.

İlkay Akkaya, Grup Kızılırmak’la çalışmalarını sürdürürken bir yandan da solo çalışmalar yaptı. İlkay Akkaya’nın ilk solo albümü olan “Kül” 1999 yılında yayınlandı. 2001 yılında “Unutma” adlı ikinci solo albümü yayınlandı. “Yine” adlı üçüncü solo albümü 2003 yılında yayınlandı. Dördüncü solo albümü olan “Yalnız” 2005 yılında yayınlandı. 2010 yılında ise İlkay Akkaya’nın beşinci albümü olan “Gelmedin Diye” yayınlandı.

 

Not: Bu biyografi sanatçının kişisel web sitesindeki bilgilerden derlenmiştir.