Sinema dünyasının en prestijli etkinliklerinden 71. Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı. Fatih Akın’ın Mardin’de 1915 Olayları sırasında ailesini kaybeden Ermeni bir demircinin hikayesini anlattığı ‘Aşk, Ölüm ve Şeytan’ ile Kaan Müjdeci’nin ilk filmi ‘Sivas’ ana yarışmada Altın Aslan için yarışacak. Türkiye sinemasının başyapıtlarından Lütfi Akad’ın ‘Gelin’i de restore edilmiş kopyasıyla Venedik’te.

 Bu yıl 71’incisi düzenlenen dünyanın en köklü film festivali konumundaki Venedik Film Festivali’nin programı açıklandı. 27 Ağustos-6 Eylül tarihleri arasında Lido Adası’nda gerçekleştirilecek yılki festivalde 3 Türk yönetmene de yer verildi. Büyük ödül Altın Aslan için yarışacak filmler arasında Fatih Akın’ın 1915-Ermeni soykırımıyla ilgili bir hikaye anlattığı belirtilen yeni filmi ‘Aşk, Ölüm ve Şeytan’ (Thu Cut) ile Kaan Müjdeci’nin ilk uzun metrajlı filmi ‘Sivas’ yer aldı. Türkiye sinemasının başyapıtlarından Lütfi Akad’ın ‘Gelin’i ise restore edilmiş kopyasıyla Venedik’te gösterilecek.

 Akın, Filmini Cannes’tan Çekmişti

Fatih Akın’ın kişisel nedenlerden dolayı 67. Cannes Film Festivali’nden çektiği ‘Aşk, Ölüm ve Şeytan’ın başrollerini Avrupa sinemasının yükselen yıldızı Cezayir kökenli Fransız oyuncu Tahar Rahim, Akın Gazi, Simon Abkarian ve George Georgiou paylaşıyor.

Film, Mardin’de 1915 Olayları sırasında ailesini kaybeden Ermeni bir demircinin hikayesini anlatıyor. Filmin senaryosunu Martin Scorsese’nin ‘Arka Sokaklar’ ve ‘Kızgın Boğa’ gibi efsanevi filmlerinin senaryosuna imza atan İran doğumlu Ermeni yazar Mardik Martin ile birlikte yazan Akın, önceden yaptığı açıklamalarda filmde Tahar Rahim’in canlandırdığı ana karakterinin konuşmadığını söyleyip “Hiç konuşmadığı için biraz Charlie Chaplin gibi ama aynı zamanda Sergio Leone’nin tipik western karakterlerini andırıyor” demişti.

Venedik’te dünya prömiyerini yapacak film, 16 Ekim’de Almanya’da gösterime girecek. Hassas konusundan dolayı filmin Türkiye’de gösterime girip girmeyeceği de merak konusu…

‘Sivas’ Sürprizi

Venedik Film Festivali’nin asıl sürprizi ise ‘Sivas’ adlı ilk uzun metrajlı filmiyle ana yarışmaya seçilen Kaan Müjdeci oldu. İlk filmiyle Venedik’in ana yarışmasına seçilen ilk Türk yönetmen olan Müjdeci, 11 yaşında bir çocuk olan Aslan ile yaralı halde bulduğu Sivas isimli bir dövüş köpeğinin bozkırda geçen hikayesinin anlatıldığı filmiyle hem büyük ödül Altın Aslan hem de genç yönetmenlerin ilk uzun metrajlı filmleri için dağıtılan ‘Geleceğin Aslanı’ ödülü için yarışacak. Dünya prömiyeri Venedik’te yapacak filmin başrollerinde Doğan İzci ve Çakır isimli bir Sivas kangalı yer alıyor. Filmin ana oyuncularının neredeyse tamamının Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu ‘Sivas’ta Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş filmin önemli rollerini üstlendiler. Onlara profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik etti.

Haberin devamı için burayı tıklayınız