Levent Kültür Merkezi Onat Kutlar Sinema Salonu, her cuma salon bulamayan başarılı Türk filmleri için perdelerini açıyor.  “Her Cuma Yeni Sinema” etkinliği Beşiktaş Belediyesi ve Yeni Sinema Hareketi işbirliğiyle  yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak amacıyla 9 Kasım 2012 tarihinde hayata geçti. 
 
Her cuma saat 19.00’da yeni bir filmin izleyiciyle buluştuğu etkinliğin tüm gösterimleri ücretsiz. Cuma günü gösterime giren filmler hafta içi 14.00 ve 16.30 saatlerinde de izlenebiliyor.    
 
 Ocak-2014 etkinlik programı:
      
ŞİMDİKİ ZAMAN  3 Ocak 2014
 
Yönetmen: Belmin Söylemez
 
Senaryo: Belmin Söylemez, Haşmet Topaloğlu
 
Görüntü Yönetmeni: Peter Roehsler
 
Kurgu: Ali Aga
 
Sanat Yönetmeni: Revan Barlas
 
Yardımcı Yönetmen: Ahmet Yılmaz
 
Oyuncular: Sanem Öge, Şenay Aydın, Ozan Bilen, Suat Oktan
 
Yapımcı: Haşmet Topaloğlu
 
 
Mina yaşadığı ülke ile bağlarını kopartmaya karar veren fakat işsiz ve parasız bir kadındır. Amerika’ya gidip yeni bir hayata başlamanın planlarını yaparken para biriktirmek için bir kafede meraklılarına kahve falı bakmaya başlar. Bir yandan insanlara kaderleriyle ilgili umut dağıtırken, diğer yandan kendi şimdisini ve geleceğini sorgular. Öte yandan da kafenin diğer falcısı Fazi kendisine hem arkadaş, hem de yeni bir iş kurmak için ortak bulduğuna inanmaktadır. Kafenin sorumluluğunu mecburen üstlenen Tayfun ise aradığı sevgiyi Mina’da bulmayı umar. Fakat Mina’ya göre onların planlarında bu genç kadının yeri yoktur. Mina şimdiki zamanı olduğu yerde bırakıp, geleceğe kaçmak ister.
 
 
KARNAVAL 10 Ocak 2014
 
Yönetmen:  Can Kılcıoğlu
 
Senaryo: Can Kılcıoğlu
 
Görüntü Yönetmeni: Aslı Dabak
 
Kurgu: Tayman Tekin
 
Sanat Yönetmeni: Barış Yıkılmaz
 
Oyuncular: Serdar Orçin, Tülin Özen, İpek Bilgin, Sait Genay
 
Yapımcı:  Can Kılcıoğlu, Doğa Kılcıoğlu, Kaan Kurbanoğlu
 
 
İzmir’de çekilen film, evden eve halı yıkama makinesi pazarlayan Alis ve düğün salonunda pastacılık yapan Demet’in aşkını mizahi bir üslupla anlatıyor. 30’lu yaşlardaki Alis babasıyla yaşadığı sorunlar nedeniyle evden kovulur ve arabada yaşamaya başlar. Bu süreçte tek derdi hayatını sürdürebileceği düzenli bir işe girebilmektir. Tam da bu sırada halı yıkama makinesi pazarlamacısı olma şansını elde eder. Sonrasında tesadüf eseri karşılaştığı Demet ile arasında gelişenler sayesinde hayallerini gerçekleştirme fırsatını yakalarlar. 
 
EVDEKİ YABANCILAR 17 Ocak 2014
 
Yönetmen: Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil
 
Senaryo: Ulaş Güneş Kacargil
 
Görüntü Yönetmeni: Türksoy Gölebeyi
 
Kurgu: Hande Sakarya
 
Oyuncular: Melpo Zarokosta, Fatih Al, Cem Bender, Romy Vasiliadis
 
Yapımcı: Serkan Çetinkaya, Dilek Keser, Ulaş Güneş Kacargil
 
 
1990’lı yıllarda Ege bölgesindeki küçük bir sahil kasabasında geçen hikâye, mübadele döneminde doğup büyüdüğü yerden ayrılıp Yunanistan’a göç etmek zorunda bırakılmış yaşlı bir Rum kadını olan Agapi’nin dokunaklı hikâyesine odaklanıyor. Agapi yıllar sonra, 80’li yaşlarına geldiğinde, bırakmak zorunda kaldığı evini aramaya koyuluyor. Yanına genç torunu Elpida’yı da alarak Ege’ye gelen Agapi eski evini bulsa da ev artık başka birine ait olduğunu öğreniyor. Yaşar isimli 30’lu yaşlardaki yeni ev sahibi ve Agapi arasında paylaşılamayan ev hem geçmişini arayan bir kadını hem de geleceğini kurtarmak isteyen bu adamı ortak noktada buluşturuyor.
 

DEVİR 24 OCAK 2014

Yönetmen/Senaryo: Derviş Zaim

Görüntü Yönetmeni:  Taner Tokgöz, Ali Osman Turhan, Osman Nuri İyem, Çağdaş Yıldırım, Alican Muhittin Dilege

Oyuncular: Ramazan Bayar, Ali Özel, Mustafa Çelikli, Nadi Güler, Çala Köseoğullar, Mehmet Bayar

Yapımcı: Derviş Zaim

Burdur’un Hasanpaşa köyünde, geleneksel bir “çoban yarışması” düzenlenir. Uzun yıllardır sürdürülen bu yarışmada, köyün çobanları sürüleriyle birlikte suya girerek, peşlerinde koyunlarıyla su birikintisini durmaksızın geçmeye çalışırlar. Sürüyle birlikte suyu duraksamadan, en hızlı geçen çoban yarışmayı kazanır. Son sekiz yıldır Takmaz adlı çoban birinciliği kimselere kaptırmaz. Ayrıca köyün koyunlarını ‘kırmızı’ya boyama geleneği de sürdürülür. Köyün çobanları çevredeki kırmızı renkli kayaları toplayıp, ezer ve eleyerek toz boya elde ederler. Fakat köyün bu doğal yapısı yakınlara kurulan maden ocağı işletmesi ile tehdit altına girer. Kimse bir sonraki yıl boya çıkartacak taşı bulamaz. Çoban Ali ise herkese yardım etme amacıyla şehirden kırmızı toz boya taşıyarak çobanlara dağıtır. Koyunlar Ali sayesinde boyanır. Fakat Ali o sene de yarışmada dereceye giremeyince, her şeyden vazgeçer; çobanlığı bırakarak yeni açılan maden ocağına şoför olarak girer…

 
HAYATBOYU 31 Ocak 2014
 
Yönetmen ve Senaryo: Aslı Özge
 
Görüntü Yönetmeni: Emre Erkmen
 
Kurgu: Natali Barrey, Aslı Özge
 
Oyuncular: Hakan Çimenser, Defne Halman, Gizem Akman, Onur Dikmen Haktan Pak
 
Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen
 
Evlilikleri içerisinde yaşadıkları sorunlara rağmen birbirlerinden kopamayan ve birbirlerine yabancılaşmış bir çiftin; aile, toplum ve sosyal çevreleri içerisindeki durumlarına tanık oluyoruz. İkisi için de ayrılmak belki de en iyi çözüm olacakken, yılların getirdiği alışkanlık ve bağlılık karşılarında öylece durmaktadır. Saat gibi işleyen günlük rutinlerinin arasında kaybolan çiftin önemli kaygılarından biri de üstüne titredikleri kızıdır