Hayal Perdesi Sinema Dergisi  Ocak-Şubat 2014 Tarihli 38. Sayısıyla www.hayalperdesi.net Adresinde Yayında…

Derginin Vizyon sayfalarında bu sayıda, Coen Kardeşlerin bir müzisyenin yolculuğunu konu alan son filmi Sen Şarkılarını Söyle (Inside Llewyn Davis), Romen yönetmen Calin Peter Netzer’in Altın Ayı kazanan filmi Çocuk Pozu (Pozitia Copilului) ve Chan-wook Park’ın Oldeuboi (2003) filminin Spike Lee tarafından yeniden çevrimi İhtiyar Delikanlı (Oldboy) yer alıyor.

Yeni yılın ilk sayısında Hayal Perdesi’nin kapak ve dosya konusu 2013’te Türk Sineması. Dosyada sinemamızdaki niceliksel artışın niteliği nasıl etkilediğini, hangi filmlerin öne çıktığını, festivallerde nelerin tartışıldığını sinema yazarları Kerem Akça, Tuncer Çetinkaya ve Gülşah Nezaket Maraşlı yorumluyor. Yazarların değerlendirmeleri 2013 vizyonu hakkında önemli veriler sunuyor.

2011 yılında Canavarlar Sofrası filmi ile sıradışı bir çıkış yapan yönetmen Ramin Matin, ikinci uzun metraj filmi Kusursuzlar ile Altın Portakal’ın galiplerinden oldu. Hayal Perdesi’nin yönetmen Matin ve senarist-yapımcı Emine Yıldırım ile Kusursuzlar hakkında yaptığı söyleşi filmin tartışmaya açtığı kadına yönelik şiddete ve kardeş ilişkisindeki gerilime uzanıyor.

Türk Sineması Araştırmaları   bölümünde bu sayıda sinema tarihi meraklısı okurları bir sürpriz bekliyor. Türk Sineması Araştırmaları Projesi kapsamında yapılan arşiv taramalarında ulaşılan 1918 tarihli bir sinema mecmuasından seçilen bir makale orijinal belge ve transkripsiyonu ile birlikte yayınlanıyor. Temâşâ mecmuasından alınan bu metin o günün koşullarında bir film şeridinin yarattığı tartışmayı gösteriyor.

Perspektif’te Zeynep Gemuhluoğlu Âmentü Gemisi Nasıl Yürüdü? (1970) isimli kısa animasyonu “söz, imge ve varlık” ilişkisi bağlamında tartışmaya açıyor.

Cihan Aktaş Büyülü Gerçek isimli köşesinde Dariush Mehrcui ve Woody Allen sinemasını tematik yakınlıklarını ve farklılıklarını ele alıyor.

Belgesel Odası’nda ise Ayşenur Gönen ödüllü belgesel Saroyan Ülkesi’ni yolculuk teması açısından değerlendiriyor.

Kamera Arkası röportajlarında bu sayıda Gözümün Nuru filminin görüntü yönetmeni Meryem Yavuz, görüntü yönetmenliğini ve film hakkındaki tecrübelerini anlatıyor.

Keşif bölümünde Ahmet Terzioğlu yaratıcı bir kıyamet hikâyesi olan Beşinci Mevsim (La Cinquème Saison) hakkında yazıyor.

Kitaplık’ta ise Zeynep Köroğlu Jean-Luc Nancy ve Abbas Kiyarüstemi’nin sohbetlerinden oluşan Filmin Apaçıklığı kitabını inceliyo r.

Neden Film Seyrediyoruz bölümünde şair Celal Fedai şiirin biçimlendirdiği sanat algısıyla sinemadan beklentilerini anlatıyor.

2013’ün En İyileri sayfalarında ise Hayal Perdesi yazarları geçen yılın en beğendikleri filmleri sıralıyor.

l