Bol Ödüllü Gözümün Nûru Filmi 18 Ekim’de Vizyonda.

Film ;20.Adana Altın Koza En İyi Film,En İyi Senaryo,En İyi Kurgu ve Siyad En İyi Film ödüllerinin sahibi oldu.

Genç bir sinema sevdalısı olan Melik’in film yapma hedefi üzerine kurduğu hayatı, üst üste geçirdiği iki retina dekolmanıyla alt-üst olur.

Kör olmanın kıyısından döndüğü ve kırk gün boyunca gözleri bandajlı yüzükoyun yatmak zorunda kaldığı bu çileli süreç, Melik’i korkularıyla yüzleşmeye ve sinemayla kurduğu saplantılı ilişkinin muhasebesini yapmaya itecektir.Melik’in hayatı tiye alan üslûbu, karanlığa karşı verdiği savaştaki en büyük silahı olacaktır.

YAPIM ÖNCESİ

Film hem T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, hem de Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle çekildi.
Filmin yönetmeni ve başrol oyuncusu olan Melik Saraçoğlu, 2000 yılında sağ gözünden retina dekolmanı nedeniyle ameliyat oldu.Murat Öncel’in gerçekleştirdiği bu ameliyatın ardından, Saraçoğlu sağ gözündeki görüşünü büyük ölçüde yitirdi.
2006 yılında sol gözünden de retina dekolmanı olan Saraçoğlu, yine Murat Öncel’e ameliyat oldu.
Başarılı geçen ameliyatın ardından, on gün süren yüzüstü yatış sürecinin sonlarına yaklaşıldığında, aynı göz yeniden retina dekolmanı olunca, Öncel tekrar bu gözü ameliyat etti, ancak bu kez retinayı kaybetmemek için lazerle çevresini yakarak görüş alanını epey daraltmak zorunda kaldı.Saraçoğlu tekrar uzun bir sure yüzüstü yatmak zorunda kaldı.Ayrıca bu sürenin bir bölümünde de, kornea kendini toparlayamadığı için, iki gözü birden kapatılmış şekilde yüzüstü yattı.İşte film 2006’da yaşanan bu 40 günlük ameliyat ve nekahet sürecini anlatıyor.

Hastane çekimleri, Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirildi.

Filme ait ilgi çekici notlar

* Gözümün Nûru, yönetmenler Hakkı  Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun birlikte çektikleri ikinci film.

* İlk filmleri Orada’da Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu ve Erol Günaydın gibi önemli oyuncular yer alıyordu.

* Gözümün Nûru filmi, yönetmen ve başrol oyuncusu Melik Saraçoğlu’nun gerçek hayatta başından geçmiş olan bir öyküyü anlatıyor.
Filmde yalnızca Melik Saraçoğlu değil, anne, baba, abi ve dede de yine kendisini oynuyor. Konuk oyuncu kadrosunda ise oyuncu Tülin Özen var.

* Sinema sanatına da saygıda kusur etmemeye çalışan Gözümün Nûru’nda, hem sinemanın yaratıcıları Lumière Kardeşlere, hem de körlük meselesini defalarca işlemiş olan Yeşilçam klasiklerine yer veriliyor. Bu nedenle filmde Hülya Koçyiğit, Cüneyt Arkın ve Münir Özkul da izleyicilerin karşısına çıkıyor.
Filmin çekimleri İstanbul ve Lyon’da gerçekleştirildi.

* Gözümün Nûru, körlükle burun buruna gelen bir gencin yaşadığı bu karanlık ve ciddi tecrübeyi, meseleyi pek de ciddiye almadan, olabildiğince eğlenceli ve komik bir biçimde anlatan bir trajikomedi.

* Film, engelli vatandaşlarımıza da ufak da olsa umut aşılayabilecek; yaşadıkları sıkıntılardan ötürü yılmak yerine, hayata küsmeden hayallerinin peşinde koşmaları konusunda onlara cesaret verebilecek bir yapım.