Festivalde Bugün-6 Nisan

 

Festivalin programı bu yıl yer verdiği klasik filmlerle ayrı bir dikkati hak ediyor. Eskimiş, yıpranmış filmlerin yenilenmiş dijital kopyalarıyla yer aldığı Aslı Gibidir, Rus yönetmen Aleksei German’ın filmografisinin tamamını içeren Savaş ve Hatıralar: Aleksey German Filmleri, bu yıl festivalden Onur Ödülü alan Marin Karmitz’in şirketinin filmlerinden bir seçki olan MK2 – 40. Yıl, ve 1. Dünya Savaşı ve Krizdeki Modernite bölümlerinde hem eskilerden vazgeçemeyen sinema tutkunları hem de festival takip etmeye yeni başlayanlar için kaçırılmaması gereken filmler yer alıyor. Bu İkiliye Dikkat bölümü ile de farklı bir bakışla sinemamızın yüzyıllık tarihinden bir özet izlemek mümkün.

 

KAZIM ÖZ VE EMİN ALPER’LE POLİTİK SİNEMA Türkiye’de sinemanın 100. yaşını “Bu İkiliye Dikkat” adlı bölümle kutlayan festivalin bu bölümle paralel olarak düzenlediği ikinci sohbet “Politik Sinemamız Ne Durumda?” bugün 16:00’da İstanbul Modern’de yönetmenler Kazım Öz ve Emin Alper’in katılımıyla gerçekleşecek.

 

“BU İKİLİYE DİKKAT” FİLMLERİ Göç, yolculuk, belirsizlik, beklenti, umut, hayal, korku gibi işledikleri ortak temalarla Tunç Okan’ın Otobüs’ü ile Kazım Öz filmi Fotoğraf’ın 19.00 ve 21.30 İstanbul Modern seanslarındaki arka arkaya gösterimlerini kaçırmayın.

 

BİR JAPON MASALI İzleyiciyle ilk kez Toronto Film Festivali’nde buluşan, bol ödüllü yönetmen ikili Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti’nin ikinci uzun metrajlı çalışması Ningen masal ve alegoriyi aynı potada eriten şiirsel bir film. Yönetmenler Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti Feriye Sineması’nda 13.30’da filmin gösteriminden sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacaklar. 

 

FİLM ÇEKMEYE DEVAM! Sinema yapma tutkusunu bir çılgınlık (yer yer delilik!) biçimi olarak işleyen ve çok düşük bütçelerine, deneyimsiz yönetmenlerine rağmen şaşırtıcı bir yetkinlik sergileyen Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak ve Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi festivalin “Bu İkiliye Dikkat” bölümü altında eşleştiler. Emre Akay ve Hasan Yalaz’ın birlikte yönettiği Bir Tuğra Kaftancıoğlu Filmi, kadın düşmanı/sadist yönetmen Tuğra Kaftancıoğlu’nun “çarpıcı” bir film çekme macerasını müthiş bir kara mizahla birleşerek anlatıyor. Filmin bugün Beyoğlu Sineması 16.00’daki seansına yönetmenlerden Emre Akay katılacak.

 

YUNAN YENİ DALGASINDAN BAŞARILI BİR ÖRNEK Alexandros Avranas’ın yazıp yönettiği 2013’ün uluslararası alanda en çok ses getiren Yunan filmi Şiddet Güzeli, 11 yaşındaki kızlarının doğum gününde intihar etmesi üzerine sessiz kalan bir ailenin dramını konu alıyor. Başrolünde İstanbul doğumlu Themis Panou’nun yer aldığı film, oyuncuya Venedik Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu dalında Volpi Kupası’nı ve Alexandros Avranas’a En İyi Yönetmen ödülünü kazandırdı. “Mayınlı Bölge” bölümünün dikkat çeken filmlerinden Şiddet Güzeli’nin Atlas Sineması 19.00’daki gösterimine Alexandros Avranas ve filmin başrol oyuncularından Eleni Roussinou katılıyor. 

 

SON MUTLU AİLE FOTOĞRAFI Ödüllü sinema ve tiyatro yönetmeni Andrea Pallaoro’nun bol ödüllü ilk uzun metrajlı filmi Medealar festivalin “Yeni Bir Bakış” bölümünde festival seyircisiyle buluşuyor. Çalışkan ve cesur mandıracı Ennis ile kulağı duymayan karısı Christina’nın, sıkıntıları arttıkça birbirlerinden ve beş çocuklarından adım adım kopuşunu anlatan filmin prömiyeri Venedik Film Festivali’nin “Ufuklar” bölümünde yapıldı. Feriye Sineması 19.00’daki gösterime katılacak olan Andrea Pallaoro filmle ilgili merak edilen konuları açıklayacak. 

 

MANAKİ KARDEŞLER’İN KÜLTÜR MİRASI Balkanların ilk sinemacıları Yanaki ve Milton Manaki’nin restore edilen 50 kısa filminin tümü, Türk sinemasının 100. yılı vesilesiyle festivalde gösteriliyor. Atlas Sineması Salon 3’te 21.30’da yapılacak ilk gösterimin ardından ayrıca Manaki Kardeşlerin kültür mirası üzerine 13 Nisan Pazar günü bir söyleşi de gerçekleştirilecek.